Ju pëlqejnë pushimet ekstreme, në këto vende rrezikoni edhe jetën

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ndërsa shumë njerëzve i’u pëlqejnë pushimet relaksuese, ka e nga ata të cilët duan të sfidojnë veten në situata të rrezikshme. Ngjitjet e vështira, duke përfshirë malin “Everest”, tërheqin mijëra njerëz kurse “Rruga e Vdekjes” në Bolivi është një sfidë emocionuese për çiklistët.

Këto janë disa destinacionet më të rrezikshme turistike që mund të vizitoni.

Ndeshjet e toradorëve me demat në Spanjë

 The running of the bulls is a decades old event

Ndeshjet e toradorëve me dema kanë filluar në vitin 1910 e që atëherë ka pasur rreth 15 vdekje dhe mijëra të plagosur. Sidoqoftë kjo nuk I ka ndaluar njerëzit të marrin pjesë në këto gara.

Rruga e Vdekjes, Bolivi

 Bolivia's "Death Road" has dangerous hairpin bends and sheer cliff edges

Kjo rrugë tërheq çdo vit rreth 25.000 turistë. Ajo është bërë e njohur për shkak të kushteve të rrezikshme dhe skajeve të pjerrëta të shkëmbit të cilat kanë bërë që të ketë shumë viktima. Në vitin 1983, një autobus po udhëtonte në këtë shkëmb e ra duke lënë plot 100 të vdekur.

Vendi i tornadove, Oklahoma, SHBA

 Tourists can chase tornadoes in Oklahoma with tour guides

Udhëtimet zhvillohen nga ekspertë që përdorin teknologji të përparuar të gjurmimit të tornadove, por rreziku i dëmtimit ose vdekjes mbetet i lartë nga fatkeqësitë natyrore.

Kaliforni, SHBA

 The Half Dome is hard for even experienced climbers

Ky është një territor i vështirë për të bërë ecje. Numërohen 12 vdekje që nga viti 1948 si dhe qindra të plagosur.

Mali Everest, Nepal

 Tourists have blamed overcrowding for the Mount Everest deaths

I njohur nga alpinistët, në malin Everest kanë vdekur 300 njerëz të cilët kanë qenë duke u përpjekur të ngjisnin majën më të lartë në botë. Grupet e turistëve bëjnë ngjitje në kushte jo të favorshme të motit.

Vullkanet, Hawaii

 Volcano tours are common in Hawaii

Hawaii ka tre vullkane aktive, dhe njerëzit shohin pamje të mahnitshme të vullkaneve që shpërthejnë vazhdimisht.

Çernobil, Ukrainë

Lexo edhe :  Besnikë dhe të qëndrueshëm, me këto shenja do të keni një marrëdhënie perfekte

 Chernobyl still has some of the most radiation in the world

Çernobili mbetet një nga vendet më të rrezikshme në botë për shkak të niveleve të larta të rrezatimit që paraqesin kërcënime për jetën e njeriut pas katastrofës bërthamore të vitit 1986. Fatkeqësia vrau 31 njerëz në atë kohë, sipas zyrtarëve, megjithëse shumë atribuojnë mijëra të vdekur nga efektet pas rrezatimit.

Irak

 There is a travel warning on the majority of Iraq - but you can go on tours

Megjithë paralajmërimet e qeverisë për të shmangur të gjitha udhëtimet në Irak, për shkak të luftës civile kundër ISIS, disa operatorë turistikë ofrojnë vizita në vend. Vizitat mund të bëhen vetëm nga udhëzuesit e turneve dhe shpesh janë të shtrenjta, me siguri të lartë dhe pak vende për të qëndruar./Fjala.al/Përshtati: Kamela Liko/ Burimi: The Sun


Të fundit

Akuzat lidhur me çështjen ‘McGonigal’, ministrja Ibrahimaj: Bëhet për zhurmë

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delinda Ibrahimaj u pyet dhe për akuzat e ngritura nga opozita për çështjen e...

Vdekja e nënës 30-vjeçare në maternitet/ Familjarët akuza mjekut: I ka bërë gjilpërë…

Disa orë pasi 30-vjeçarja M.V ndërroi jetë në ambientet e spitalit "Koço Gliozheni" 4 ditë pasi solli në jetën foshnjen e saj, familjarët e...

“Di shumë gjëra”/ Gazetarja i kthehet Oltës: Zoti nuk u kursye aspak për ty, përse po…

Këtë javë Olta Gixhari e ka zhvilluar lojën e saj me “kërcënime”. Siç nuk i ka hije një gruaje, aktorja gjatë gjithë kohës e...

Vrasja që tronditi vendin/ Flet djali i viktimës në Gramsh: Mos ma njollosni babain

Nipi i Xhevit Sinanit ka folur pas krimit të rëndë në Gramsh, ku i moshuari vrau gruan dhe vëllain e tij. Djali i viktimës, Shaqir...

E reja humbi jetën disa ditë pas lindjes/ Materniteti “Koco Gliozheni”: Në momentin që..

Materniteti  “Koco Gliozheni” ka reaguar pasi një 30-vjeçare humbi jetën disa ditë pas lindjes. Përmes një deklarate zyrtare, SUOGJ “Koco Gliozheni” thekson se lindja e...

Lajme të tjera

Web TV