test

Histori e rrallë/Ja çfarë ‘fshihet’ pas lidhjes së Erdoganit me shqiptarët, pse bëri burg Presidenti turk (VIDEO)

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan ka një lidhje të veçantë me shqiptarët teksa vetë kreu i shtetit turk e ka shprehur herë pas here.

Por, që në fakt ka një histori që qëndron pas gjithë kësaj. Në fakt arsyeja e vërtetë e këtij afrimiteti është jetesa e tij për 3 muaj në një qytet shqiptar, Tetova.

Ky detaj mjaft interesant është treguar nga kreu i Partisë Demokratike Shqiptare në Maqedoninë e Veriut, Menduh Thaçi gjatë një interviste në emisionin e T7.

Sipas rrëfimit, rreth 21 vite më parë- para se të zgjidhej kryeministër e më pas President- aso kohe kryetar i Stambollit, Erdogan u dënua me 10 muaj burg për nxitje të dhunës dhe të urrejtjes fetare e racore.

Ish-numri një i Stambollit vuajti dënimin për 4 muaj, nga 24 marsi deri më 27 korrik të vitit 1999, dhe më pas shkoi të jetonte 3 muaj në Tetovë.

Të fundit

Burim i shkëlqyer vitaminash për organizmin, zbuloni cilësitë e farave të shalqirit

Ngrënia e shalqinit është një proces që sfidohet nga farat e shumta të tij. Zgjedhja është e qartë. Ose...

Pse Berisha caktoi protestën kombëtare më 12 korrik?

Nga Ylli Pata Përse Sali Berisha zgjodhi ditën e samitit të NATO-s si datë për protestën e tij kombëtare? Kryesia e partisë së Sali Berishës, tashmë...

Kredi me zero interes për punonjësit e administratës, ja si do të ndahen, kriteret

Zbardhet sistemi i pikëzimit me kriteret mbi bazën e të cilave do të vlerësohen punonjësit e administratës që aplikojnë për të përfituar kredi me...

Djali i Belerit kandidat i PD për Himarën? Dhuli zbulon çfarë pritet të ndodhë

Apeli i GJKKO la në fuqi dënimin për Fredi Belerin me 2 vite burg për korrupsion zgjedhor. Ish-zëdhënësi i fushatës së Belerit, Skerdjan Dhuli...

E trishtë/ Ndahet nga jeta në moshë të re këngëtari i njohur

Shifty Shellshock, emri i vërtetë i të cilit ishte Seth Binzer, i grupit Crazy Town, të cilët u bënë të njohur për këngën e...

Lajme të tjera

Web TV