test

“Karantina mund të zgjasë deri më 31 korrik”, qeveria e Contes merr masa drastike për parandalimin e Covid-19

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Këshilli i ministrave në Itali ditën e sotme ka vendosur një listë me 28 masa për të ndaluar njerëzit që të dalin nga karantina. Këto masa do të vihen në zbatim nga i gjithë vendi për periudha të paracaktuara që mund të zgjasin deri më 31 korrik të këtij viti.

“Për periudha të paracaktuara, secila zgjat jo më shumë se tridhjetë ditë, e cila mund të përsëritet dhe modifikohet edhe disa herë deri në 31 korrik 2020 derisa virusi të jetë zhdukur,”– tha kryeministri i Italisë Giuseppe Conte.

Në listën e kufizimeve që njerëzit do të zbatojnëkëto ditë përfshihen: kufizimi i lëvizjes së njerëzve, mbyllja e publikut të rrugëve urbane, parqeve, zonave të lojërave, ndalimin e heqjes dhe hyrjes në territoret komunale, aplikimi i masës paraprake të karantinës për subjektet që kanë pasur kontakte të ngushta me raste të konfirmuara, ndalimi absolut për t’u larguar nga shtëpia, ndalimi i mbledhjeve në vende publike.

Po ashtu ata kanë vendosur që të në këtë zbatim rregullash do të jetë edhe kufizimi ose pezullimi i ngjarjeve, pezullimin e ceremonive civile dhe fetare, mbyllja e kinemave, teatrove, sallave të vallëzimit, disko, dhoma lojrash, pezullimin e kongreseve, pezullimi i institucioneve arsimore.

Gjithashtu është e ndaluar rreptësisht që të kenë komunikime me ata që mund të jenë të infektuar që përfshin kufizime specifike për pacientët, kufizimi i hyrjes së të afërmve tek të sëmurët.

Rikujtojmë se Italia është vendi më i prekur në Evropë nga koronavirusi cila numëron 6 mijë të vdekur dhe më shumë se 63 mijë të infektuar.

Të fundit

Belgjika nuk gabon sërish, Djajtë mposhtin Rumaninë dhe marrin fitoren e parë në Europian

Belgjika regjistron fitoren e parë në EURO 2024, me skuadrën e Tedesco-s që triumfoi 2-0 ndaj Rumanisë në ndeshjen...

Zi në botën e futbollit, ish-futbollisti i njohur dhe familja e tij humbasin jetën

Futbollisti 28-vjeçar i Al Jazira, Ahmad Abu Al-Atta së bashku me gruan dhe fëmijët e tij mbetën të vrarë pas një sulmi ajror izraelit,...

Hodhën fishekzjarrë nga një jaht dhe i vunë flakën pyllit, e pësojnë keq 13 persona

Autoritetet greke arrestuan 13 persona të shtunën pasi fishekzjarrët e nisura nga një jaht ndezën një zjarr në pyll në një ishull pranë Athinës,...

“Nga 15 mijë euro do marrësh 280”/ Zbardhen telefonatat e zhvatjes së italianëve

Top Channel ka zbardhur dosjen për mashtrimet përmes call centerave, ku 17 persona akuzohen se zhvatën 4.7 mln € nga 1200 italianë dhe i...

“Është djali më i bukur shqiptar”/ Adrola Dushi pranon lidhjen me këngëtarin e njohur

Tashmë nuk ka më dyshime! Modelja bukuroshe Adrola Dushi dhe këngëtari i famshëm Capital T janë në një lidhje dashurie. Lajmin e ka konfirmuar bukuroshja...

Lajme të tjera

Web TV