Skandali/Ja si vjedhin punonjësit e BKT-së dhe NOA-s me lëshimin e çeqeve bankare

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nuk janë të rralla rastet ku qytetarët ankohen se janë mashtruar nga punonjësit dhe punonjësit bankave, nëpërmjet manovrave të ndryshme.

Një skemë mashtrimi me çeqet bankare është zbuluar pak muaj më parë nga policia dhe prokuroria e Tiranës, e cila vendosi të dënojë me disa vite burg personat përgjegjës, si Emiljano Kaloshi, Lumturi Gjana, Ergest Koliçi, Gentjan Xhaja dhe Alfred Nanaj.

Këta persona sipas policisë së Tiranës duket se bashkëpunonin me punonjës së Bankës Kombëtare Tregtare dhe Institutit Financiar NOA, duke arritur të merrnin çeqe me vlerë të ndryshme monetare.

Çeqet përfitoheshin me dokumente të falsifikuara, duke dhënë informacione të rreme, për sa i përket vendit të punës, të ardhurave financiare etj. Këto të dhëna monitoroheshin sipërfaqësisht nga BKT dhe NOA, dhe më pas lejohej marrja e kredisë.

Prej këtyre shtetasve janë paraqitur në degën e bankës “BKT” që ndodhet në rrugën “Komuna e Parisit”, Tiranë, në degën që ndodhet pranë vendit të njohur si “Farmacia 10”, Tiranë, në degën që ndodhet në rrugën e “Durrësit”, Tiranë, në degën që ndodhet në rrugën “Unaza e Re”, Tiranë, dokumente të falsifikuar, me qëllim përfitimin e kredive personale.

Prej tyre është përfituar kredi në miliona lekë në periudhën korrik – gusht të vitit 2015 si dhe në muajin mars 2016. Në funksion të hetimeve të zhvilluara për këtë procedim penal, me shkresën e dtaës 15 shkurt 2018, i është kërkuar informacion Institutit Financiar “NOA”, në lidhje me identifikimin e personave që kanë bërë tërheqjen e çekut, bankën që e ka lëshuar si edhe degën e bankës në të cilën është thyer çeku.

Rezultoi se me shkresën e datës 1 mars 2018 prej “NOA” ka konfirmuar se të pandehurit ***e kanë thyer çekun pranë BKT Bank, në degën që ndodhet në qendrën tregtare “Kristal”. Personat kanë thyer çekun pranë BKT Bank, në degën që ndodhet në rrugën “Komuna e Parisit”, Tiranë. Kurse i pandehuri Gentjan Xhaja e ka thyer çekun pranë BKT Bank në degën që ndodhet pranë Medresesë.


Të fundit

Policia jep detaje për vrasjen e Delon Troqes: Humbi jetën në spital, dyshohet se autorët…

Një 38-vjeçar është ekzekutuar me armë zjarri të premten në darkë në lagjen “Pavarësia” të qytetit të Vlorës. Burimet nga...

“Një snajperist duke qëlluar”/ Video që bëri bujë rinis hetimet për krime lufte në Sarajevë

Prokurorët për krime lufte në Bosnje-Hercegovinë, kanë nisur hetime pas publikimit të një videoje, në të cilën supozohet se një snajperist shihet duke gjuajtur...

U ekzekutua me 15 plumba, familjarët e Delon Troqes dhunojnë me grushte mjekun e Reanimacionit

Pas ekzekutimit me 15 plumba të 38-vjeçarit Delon Troqe mbrëmjen e sotme në Vlorë, familjarët e tij kanë dhunuar një mjek reanimacioni. Viktima u dërgua...

“Do të na bëjnë presion për çështjen e Kosovës”, flasin mediat serbe: Vuçiç i frikësuar për takimin me Kurtin

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka shprehur frikën se në periudhën e ardhshme do të ketë presione të ndryshme politike për çështjen e Kosovës. Siç...

“Jam zhveshur për Mozzik-un”, Loredana habit me deklaratën

Çifti i njohur i reperëve, Loredana Zefi dhe Mozzik, janë në prag të publikimit të albumit të tyre më të ri. Të gjithë kishim menduar...

Lajme të tjera

Web TV