Kreditë për bizneset, ministrja Denaj: Sot firmosim marrëveshjen me bankat

113 563 lexime

77,495FansaPëlqeje

“Ditën e sotme do të firmoset me bankat marrëveshja e dytë bankare, që mundëson likuiditet për të gjitha bizneset, në këtë periudhë të vështirë të koronavirusit”.

Kështu është shprehur ministrja e Ekonomisë dhe Financave Anila Denaj nga foltorja e Kuvendit, ku u shpreh se është duke u punuar për programin e rimëkëmbjes së ekonomisë.

Ajo theksoi më tej se ky proces është konsultuar me ekspertë ndërkombëtarë dhe kryesisht të Bankës Botërore,

“Naftëtarët e Ballshit, kanë në llogarinë e tyre bankare pagesën sipas aktit normativ. Janë duke u shqyrtuar mbi 470 kërkesa të proceduara nga bankat dhe sot firmosim me bankat marrëveshjen për garancinë e dytë bankare që mundëson likuiditet për të gjitha bizneset.

Përtej paketës së ndihmës ne jemi duke punuar në programin e rimëkëmbjes. Programi i rimëkëmbjes është punuar edhe me mbështetje të ndërkombëtarëve dhe kryesisht të Bankës Botërore, që do të ndihmojë në ringritjen e ekonomisë”, tha Denaj.

Të fundit

Horoskopi i datës 7 gusht 2020

Ky është horoskopi për ditën e premte 7 gusht 2020 Dashi Bëni kujdes nëse jeni në një lidhje, pasi partneri/ja, mund...

Pediatrja: Nënat me Covid mund të ushqejnë fëmijët me gji, virusi nuk trasmetohet

Mjekja pediatre Mirela Dibra deklaron se ushqyerja me gji është e pazëvëndësueshme për sa i përket shëndetit të fëmijëve. Sipas saj një fëmijë që...

E frikshme!/ Në Gjermani një në çdo pesë pacientë me Covid-19 vdes

Rreth një e pesta e pacientëve të shtruar me Covid-19 në spitalet gjermane nga fundi i shkurtit deri në mes të prillit kanë vdekur....

Mbajtja e maskës do të bëhet e detyrueshme në Bruksel, nëse arrihet kjo shifër ditore e rasteve të reja

Brukseli do t'u kërkojë njerëzve që të mbajnë maska në hapësira publike - të jashtme dhe të mbyllura - nëse vazhdon rritja e numrit...

Punonjësi i AKU-së në Durrës infekton gjithë familjen

Ditën e sotme 15 raste të reja me koronavirusi në qytetin e Durrësit.Nga njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë mësohet se nga 15 të infektuarit,...

Lajme të tjera

Web TV