Emrat/OFL u kërkon që të provojnë pasurinë 4 “të fortët” e Vlorës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Operacioni Forca e Ligjit godet sot në Vlorë. Ditën e sotme ajo i ka dërguar formularin tre personave të dënuar për vepra të ndryshme penale të cilët kanë një afat 48-orësh për t’u përgjigjur.

Në kuadër të zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar apo krime të rënda, OFL i ka nisur kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, shtetasve:

-Edison Begaj, banues në Vlorë, i cili rezulton të jetë subjekt i Aktit Normativ, pasi Gjykata e Apelit të Krimeve të Rënda Tiranë e ka dënuar përfundimisht me 7 vite e 6 muaj burgim, për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve” dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e municioneve luftarake”:

Elton Çobo, banues në Vlorë, i cili rezulton të jetë subjekt i Aktit Normativ, pasi është dënuar në Itali për veprën penale “Trafikim i lëndëve narkotike” dhe është bërë njohja e vendimit penal nga Gjykata e Vlorës, në vitin 2019;

-Tesi Basho, banues në Vlorë, i arrestuar dhe nën hetim për veprën penale “Shtrëngim për dhënie të pasurisë”;

-Luan Kanani, banues në Vlorë, subjekt i Aktit Normativ, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Vlorë e ka dënuar me 5 vite burgim, për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e lëndëve narkotikëve”;

Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së dhe më pas, përgjigjet e marra do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme.

OFL është në veprim të pandërprerë dhe në kryerje të veprimeve komplekse për vendosjen e sekuestrove emergjente mbi pasuritë e dyshuara të përfituara nga krimi, si dhe për dërgimin e formularëve të vetëdeklarimit të gjithë personave që janë subjekt i Ligjit Special.

Lexo edhe :  Manastirliu jep lajmin e mirë: Po përgatitemi për të ulur fashën deri në plus 60 vjeç

OFL do të informojë publikun në vijimësi për të gjitha nismat procedurale dhe operacionet ekzekutive që do të kryejë.

Të fundit

U zgjodh Presidente e Kosovës, Erdogan telefonon Vjosa Osmanin

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka uruar ditën e sotme Vjosa Osmanin për postin e Presidentes që mori. Në...

100 mijë euro dëme/ Benz-i luksoz thyen xhamat e lokalit, pamje nga aksidenti i ish-deputetit tek Stadiumi (Foto)

Mbrëmjen e sotme është regjistruar një ngjarje e rëndë pranë stadiumit “Air Albania”. Ish-deputeti Aqif Rakipi është aksidentuar teksa udhëtonte me një automjet të tipit...

Nuk do e njihni/ Najada Çomo ndryshon pamje (Foto)

Shefja e Infektivit, Najda Çomo, u bë simboli i luftës kundër pandemisë së Covid, pasi është emri që përfaqëson mjekët në vijën e parë...

Rrëfehet moderatorja e njohur: E vështirë të gjesh burrë në Shqipëri

Hygerta Sako është një ndër moderatoret e sportit më tërheqëse. Ajo së fundmi ka rrëfyer për jetën e saj si një mami beqare dhe...

“Ata nuk kanë asgjë të tyren”/ Aktorja e Hollywood ‘shpërthen’ pas xhirimeve në Serbi

Aktorja amerikane Elizabeth Olsen, një nga motrat e Olsen, dha një intervistë për shfaqjen “Keeping Secrets” në të cilën, ndër të tjera, ajo foli...

Lajme të tjera

Web TV