Ministrja e Financave Anila Denaj në takim me bizneset në Vlorë

113 563 lexime

77,320FansaPëlqeje

Ministrja e Financave Anila Denaj tha se paketa për ripunësimin pas pandemisë do të jetë një gërshetim i dy skemave, ripunësimit dhe formalizimit të krahut të punës.

Ajo shtoi se qeveria po përgatit një draft me në fokus ripunësimin e individëve të prekur pas situatës së krijuar nga pandemia e koronavirusit.

Nga Vlora, ku takoi përfaqësues të bizneseve, ministrja e Financave shpjegoi dhe sesi do të funksionojë kjo skemë.

“Jemi duke përgatitur një draft, vendim i Këshillit të Ministrave, që synon një gërshetim të dy skemave, një është skema e ripunësimit dhe tjera e formalizimit të krahut të punës, në secilën do të ketë kombinim të subvencionit për pagën apo sigurimet shoqërore për punonjësit për një periudhë kohe me kushtin që ju ta mbani për një periudhë më të gjatë në kohë.”

Pa dhënë detaje, Denaj tha se përpos garancive sovrane, qeveria po mendon të ofrojë dhe grante.

Duam që të gjithë personat që punojnë në informalitet, të kenë mundësi të regjistrohen, duke pasur iniciativa për të formalizuar me këto skema, mendojmë se do të rrisim një numër më shumë në tregun e punës. Po mendojmë skema grantesh dhe garancish, kemi linçuar vetëm skemat e garancish aktualisht.

Skemat e granteve dhe garancish kërkojnë një mbështetje edhe nga donatorët. Mendojmë se këto skema në “Shqipërinë 2030″ dhe planin e rimëkëmbjes 5 vjeçare do të gjejnë zbatim.”

Deri më tani qeveria ka ofruar 2 garanci sovrane për punonjësit dhe bizneset, ndërsa mbetet ende e paqartë nëse do të ketë një paketë të tretë mbështetëse.

la.mi/Fjala.al

Të fundit

Diplomim në kohë pandemie/ Gjermanët na njohin me ceremoninë më “cool”

Kufizimet që çdo shtet ka vendosur për të parandaluar përhapjen e virusit, kanë bërë të mundur anulimin e shumë...

“Do të jetë rruga më me vlerë në Tiranë”, Veliaj inspekton punimet te Bulevardi “Zogu I”

Bulevardi “Zogu I” po merr një pamje të re dhe brenda vitit do të transformohet në një hapësirë të madhe publike, me sheshe e...

Pandemia/ Meta kthen ligjin që ndëshkon median: Cënohet liria e shprehjes

Presidenti Meta ka kthyer për rishqyrtim në Kuvend ligjin nr. 73/2020 “Për miratimin e aktit normativ, me fuqinë e ligjit, nr. 20, datë 20.5.2020,...

Shuhet në moshë të re reperi i njohur

Reperi i njohur, Lil Marlo ka ndërruar jetë pasi është qëlluar për vdekje në Atlanda ndërsa udhëtonte me makinën e tij. Lajmi u konfirmua...

Vetëflijimi në Kombinat/Prokuroria do të hetojë tabulatet telefonike dhe mesazhet e koduara

Ngjarja e rëndë në Kombinat që ka tronditur gjithë vendin por jo vetëm, është ende një çështje e pazbardhur plotësisht. Prokuroria, me në krye...

Lajme të tjera

Web TV