Emrat/OFL u kërkon të deklarojnë pasurinë, kush janë 4 të dënuarit në Tiranë e Kavajë

113 563 lexime

77,486FansaPëlqeje

Operacioni Forca e Ligjit ka shënjestruar katër personazhe të botës së krimit në Tiranë e Kavajë, të dënuar për trafikim lëndësh narkotike dhe vrasje me dashje.

Në kuadër të zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar apo krime të rënda, OFL i ka nisur kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, shtetasve:

Arian Begaj, banues në Kavajë, i dënuar për veprën penale “Trafikimi i narkotikëve”;

Ermal Lusha, banues në Kavajë, i dënuar për veprën penale “Trafikimi i narkotikëve”;

Poliksen Muçollari, banues në Tiranë, i dënuar për veprën penale “Vrasja me dashje, në lidhje me një krim tjetër”;

Eduart Sallaku, banues në Tiranë, i dënuar për veprën penale “Trafikimi i narkotikëve” në formën e grupit të strukturuar kriminal;

Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së dhe më pas, përgjigjet e marra do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme.

OFL është në veprim të pandërprerë dhe në kryerje të veprimeve komplekse për vendosjen e sekuestrove emergjente mbi pasuritë e dyshuara të përfituara nga krimi, si dhe për dërgimin e formularëve të vetëdeklarimit të gjithë personave që janë subjekt i Ligjit Special.

OFL do të informojë publikun në vijimësi për të gjitha nismat procedurale dhe operacionet ekzekutive që do të kryejë./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

U nda nga jeta 17 vjet më parë, përkujtohet ikona e muzikës popullore Fitnete Rexha

“Artistja e Merituar” Fitnete Rexha, në vitin 1961 ishte një ndër këngëtaret më të njohura të muzikës popullore të...

Diamanti blu, guri më i rafinuar në botë

Diamanti 45.52 karat “Hope” është sa madhësia e një arre. Nuk është më i madhi në botë ose më i rafinuari, ndër diamantet blu,...

Meta i kthen Kuvendit ligjin për 4 rajonet, rendit arsyet

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar kthimin për rishqyrtim në Kuvend të ligjit nr. 102/2020 “Për zhvillimin rajonal dhe kohezionin”. Ky ligj, me përmbajtjen e...

A vdesin apo nuk vdesin nga koronavirusi?

Nga Llambrini Kona Merreni dhe ruajeni artikullin sa me shpejt, se nuk kemi siguri se ca behet me pas. Thashethemnajat, hipotezat, hamendjet, legjendat, trillet e të...

 “Martohem aq shpejt sa…”, Rozana Radi flet për martesën

Këngëtarja e njohur Rozana Radi duket se së shpejti do t’i japë fund beqarisë. Ajo është shumë aktive në rrjetet sociale, ku së fundmi zhvilloi...

Lajme të tjera

Web TV