Plane për të udhëtuar drejt BE-së? Njihuni me rregullat e reja

113 563 lexime

77,512FansaPëlqeje

Bashkimi Evropian ka rënë zyrtarisht dakord për një seri rekomandimesh që do të lejojnë udhëtarët nga jashtë bllokut të vizitojnë vendet e BE-së, disa muaj pasi ajo mbylli kufijtë e saj të jashtëm në përgjigje të shpërthimit të Covid-19.

Siç ishte pritur gjerësisht, lista e 14 vendeve nuk përfshin Shtetet e Bashkuara, shkalla e tanishme e infeksionit të Covid-19 nuk i plotëson kriteret e përcaktuara nga BE që SHBA të konsiderohet një “vend i sigurt”.

Siç shkruan ‘CNN’, Kriteret kërkojnë që rastet e konfirmuara me Covid në vendet të jenë të ngjashme ose më poshtë se ato të BE-së për 100,000 qytetarë gjatë 14 ditëve të mëparshme (duke filluar nga 15 qershori).

Vendet gjithashtu duhet të kenë një prirje të qëndrueshme ose në rënie të rasteve të reja gjatë kësaj periudhe në krahasim me 14 ditët e mëparshme, ndërsa BE do të marrë në konsideratë se çfarë masash po ndërmarrin vendet, siç janë gjurmimi i kontakteve dhe sa të besueshme janë të dhënat e secilit komb.

Rekomandimet pritet të hyjnë nga sot, 1 gusht, megjithatë, mbetet kompetencë e vendeve anëtare të vendosin saktësisht se si do ta zbatojnë çdo ndryshim në politikën kufitare.

Vendet që do të përfshihen janë: Algjeria, Australia, Kanada, Gjeorgjia, Japonia, Mali i Zi, Maroku, Zelanda e Re, Ruanda, Serbia, Koreja e Jugut, Tajlanda, Tunizia, Uruguaji.

Kina, nga ku e ka origjinën virusi, nuk është në listën fillestare prej 14 vendeve, por BE është e gatshme ta vendosë atë në atë listë nëse qeveria kineze lejon qytetarët e BE-së të hyjnë në kufijtë e saj./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Shkoi në spital të lindte, gruaja zbulon tradhëtinë e burrit

Duket se dita e lindjes ka rezultuar fatale për një grua pasi kjo e fundit teksa shkoi në spital,...

Koplik/Zjarri dëmton rrjetin e shpërndarjes, ja fshatarat pa energji elektrike

Rrjeti 35 kV në Koplik të Malësisë së Madhe është dëmtuar sot si pasojë e një zjarri. Sipas OSSH linjat 35 kV Bogiq- Koplik dhe...

Këto janë truket që iu shpëtojnë nga këpucët e ngushta

Blijini këpucët pasdite– Blerja e këpucëve pasdite është zgjidhja ideale nëse doni të keni një produkt të rehatshëm. Në fund të një dite të...

Ndiheni përgjumësh? Ja pse femrat kanë nevojë më shumë se meshkujt për gjumë

Gjumi i femrave është shumë më ndryshe nga ai i meshkujve, kjo pasi studime të ndryshme, kanë provuar se gjinia e brishtë ka nevojë...

Unaza e Re/30-vjeçari hidhet nga lartësia, detajet e policisë

Një person është hedhur nga lartësia e një pallati në zonën e Unazës së Re. Sipas policisë, 30 vjeçari dyshohet se është heshur vetë nga...

Lajme të tjera

Web TV