Ndihmë emergjente për Libanin, BE-ja siguron 33 milionë euro

113 563 lexime

77,366FansaPëlqeje

Bashkimi Evropian njoftoi të enjten se ka ndarë 33 milionë euro për të financuar ndihmën emergjente fillestare për Libanin.

Presidentja i Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, foli në telefon me kryeministrin Libanez Hassan Diab për ta njoftuar për ndihmën e Bashkimit Evropian.

Në një letër drejtuar 27 vendeve anëtarëve të BE-së, von der Leyen dhe Charles Michel, President i Këshillit Evropian, iu bën thirrje vendeve anëtare “të kontribuojnë në rimëkëmbjen e Libanit”.

“Ne ju ftojmë të intensifikoni mbështetjen tuaj për Libanin, si për nevojat e menjëhershme, por edhe me qëllim të rindërtimit afatgjatë të vendit”, kanë shkruar udhëheqësit.

Më 4 gusht, një shpërthim në një depo me kimikate në Bejrut la të vdekur mbi 130 persona si dhe plagosi mijëra të tjerë.

Hetimet e para thonë se materiali ishte ruajtur në mënyrë të pasigurtë në depo.

Dëmet materiale konsiderohet të arrijnë vlera miliardëshe.

Ndërkohë, presidenti i Francës, Emmanuel Macron, është udhëheqësi i parë botëror që e vizitoi Libanin.

Ai pas takimeve me liderët e atij vendit, bëri thirrje për një hetim ndërkombëtar për incidentin./rel/

la.mi/Fjala.al

Të fundit

Kërcënoi me vetëvrasje, flasin prindërit e Elton Metës: Djali kaloi në depresion, nusja paftë hajër nga zanati!

Kanë folur për mediat prindërit e Elton Metës i cili u arrestua në Zhupan të Fierit pasi kanosi familjen...

Pamje të rënda/Berisha publikon videon nga plagosja në Kavajë

Ish-Kryeministri i vendit Sali Berisha ka publikuar disa pamje të rënda nga denoncimi i një qytetari në adresën e tij. Në videon e publikuar nga...

“Dy gëzime në një ditë”/Veliaj: Familjet në Ndroq e Picallë sot në shtëpitë e reja

Kryetari i bashkisë Erion Veliaj e ka nisur ditëtn e sotme me një lajm të mirë dhe shumë optimizëm. Në faqen e tij zyrtare në...

Balla flet i prerë nga Belshi: Hapja e listave është tashmë një fakt

Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla ka qenë i pranishën ditën e sotme në mbledhjen e Asamblesë Socialiste të Belshit. Balla gjatë kësaj...

Shpërndanin heroinë në kryeqytet, arrestohen 4 persona

Policia e Tiranës ka arrestuar ditën e sotme në Kombinat 4 persona për trafikim të lëndëve narkotike. Janë vënë në pranga Erjon Korteshi, Armand...

Lajme të tjera

Web TV