Elon Musk/ Manjati i biznesit, personi i tretë më i pasur në botë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Elon Musk ka kaluar Mark Zuckerberg dhe Bernard Arnault për t’u bërë numri tre në listën e njerëzve më të pasur në botë pasi aksionet e Tesla u rritën me 500%.

Vlera neto e CEO-s së Teslas u rritën në 115 miliard dollarë (85 miliardë $) këtë javë pasi aksionet e kompanisë së makinave elektrike u rritën me 12% të hënën, shkruan Fjala.al.

49-vjeçari tani ka kaluar Mark Zuckerberg për t’u bërë numri tre në listën e njerëzve më të pasur të gjallë, sipas Bloomberg.

Në korrik, Z. Musk u bë personi i shtatë më i pasur në botë, kështu që arritja e kësaj jave është një akumulim i shpejtë dhe i jashtëzakonshëm i pasurisë në vetëm dy muaj.

Aksionet e Tesla-s tashmë janë rritur me afërsisht 500% në vitin 2020 dhe kompania tani vlen rreth 475 miliardë dollarë (355 miliardë).

Ndërsa stoku i Teslës ka “shpërthyer”, në  të njëjtën mënyrë po ecin edhe të ardhurat e tij, duke u rritur me gati 90 miliardë dollarë (67 miliardë) vetëm këtë vit.

Në janar 2020 vlera e tij neto ishte rreth 32 miliardë dollarë (23 miliardë).

Ai nuk merr një pagë ose shpërblime parash si CEO, përkundrazi paguhet në miliona opsione aksionesh.

Musk tani është më i varfër se Jeff Bezos dhe Bill Gates.

Miliarderët janë vënë nën vëzhgim më të madh këtë vit pasi mijëra punëtorë kanë humbur vendet e tyre të punës si pasojë e pandemisë dhe miliona të tjerë do të mbeten të papunë nëse ekonomitë do të ecin në këto nivele.

Ndërsa të paktën 44 milion amerikanë janë pushuar nga puna në katër muajt e fundit, pesë njerëzit më të pasur të vendit kanë pasur rritje të të ardhurave me 26%./Er.Ke/Fjala.al/

Të fundit

“Dëshmoi se ekziston”, gazetari analizon protestën e Rithemelimit: Mungon qeverisja..

Gazetari Mentor Kikia, i ftuar në një studio televizive, ka komentuar protestën e Rithemelimit për të cilën u shpreh...

“Krimi i mirëmenduar”, policia: Vrasja e babait ndodhi më 10 shkurt

Detaje të reja janë mësuar në lidhje me krimin e rëndë që u zbulua në Durrës, ku 50-vjeçari Pëllumb Meta u gjet i varrosur...

Mungesa e përqendrimit, normalitet apo një sëmundje e re mendore?

Me siguri nuk ju ndodh rrallëherë që të humbisni krejt pa pritur në mendime teksa jeni duke kryer një punë. Madje kjo mund të...

3 fëmijët në arrest, nëna në hetim/ Policia zbardh ngjarjen horror në Durrës

Policia e Durrësit në deklaratë për mediat ka zbardhur detaje nga vrasja horror në Durrës, ku  H.M 19-vjeç ka vrarë babain e saj P.M. Sipas...

Ashpërsohen masat për ndotësit e mjedisit gjoba nga 13-26 milionë lekë për shkelësit

Ashpërsohen gjobat për të gjitha ato subjekte apo individë që shkaktojnë ndotjen e mjedisit apo hapësirave publike, por fokusi është vënë tek ndotja e...

Lajme të tjera

Web TV