Rikthehen diskutimet Kosovë-Serbi, ja çfarë do të diskutohet të dielën

113 563 lexime

77,326FansaPëlqeje

Vazhdojnë diskutimet dhe dialogu mes Kosovës dhe Serbisë.

Pas marrëveshjes së Uashingtonit në prezencë edhe të Presidentit Trump duket se diskutimet për të përmbyllur çështjet e mbetura.

Këtë të dielë në prani edhe të zëdhënësit të BE-së do të diskutohen temat që janë ngritur në takimin e fundit politik Hoti- Vuçiç në Bruksel.

. Ai thotë se do të ketë marrëveshje për minoritetet dhe zgjidhjen e pretendimeve të ndërsjellta financiare dhe pronës.

”Diskutimet do të vazhdojnë mbi temat e ngritura në takimin e fundit politik të nivelit të lartë. Këto janë marrëveshje mbi komunitetet jo-shumicë dhe zgjidhjen e pretendimeve të ndërsjella financiare dhe pronës, e cila është deri në një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme”, tha Stano.

Por nuk flitet për një marrëveshje politike, që Kosova pretendon të finalizohet me njohje të ndërsjelltë, tekas Serbia e ka kundërshtuar këtë gjë dhe e ka refuzuar si pjesë të marrëveshjeve si në SHBA dhe në Bruksel. /Ra.My.Fjala.al/

Të fundit

Ylli i Barçës drejt Manchesterit? Reagon Koeman: Varet nga ne dhe lojtari

Trajneri i Barcelonës , Ronald Koeman ka reaguar ndaj thashethemeve që e lidhin Ousmane Dembele me një transferim në Manchester United . Holandezi...

Pandemia/Merkel: Na presin muaj të vështirë, duhet të shmangim izolimin

Gjermania do të përballet me disa muaj të vështirë për shkak të koronavirusit, paralajmëroi kancelarja gjermane, Angela Merkel, raporton Reuters. “Gjermania deri më tani ka...

Pas dorëheqjes së Zihni Shahut në krye të gjykatës së Elbasanit një grua (EMRI)

Enkeleda Kapedani emërohet në krye të gjykatës së Elbasanit. Emërimi i saj ka ardhur pas dorëheqjes së gjyqtarit Zihni Shahut si kryetar i kësaj gjykate. Kapedani...

Operacioni ndërkombëtar 4-ditor, arrestohen 7 shqiptarë e të huaj, 8 të tjerë në hetim (DETAJET)

Një operacion ndërkombëtar që ka zgjatur 4 ditë është zhvilluar njëkohësisht në 34 vende, ku mes tyre dhe Shqipëria. Në këtë operacion të quajtur...

Sërish shifër e lartë/ 131 rastet të reja në vend, 3 persona humbin jetën

Ministria e Shëndetësisë raporton se u konfirmuan 131 të prekur me Covid 19 në vendin tonë brenda 24 orëve të fundit. Po ashtu u raportua...

Lajme të tjera

Web TV