FOTO/ Muhamed Ali dhe pamjet mahnitëse të fotografit në trajnimin për ‘Rumble in the Jungle’ në 1974

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Muhammad Ali luftoi për të rimarrë titullin botëror të boksit në pesha të rënda në tetor 1974, tetë vjet pasi iu hoq rripi për refuzimin e draftit për Vietnamin.

Ali u përball me kampion të pamposhtur në pesha të rënda dhe specialistin brutal të nokautit George Foreman në  Afrikë – një luftë që do të hynte në histori si “Rumble in the Jungle”.

Në gusht, dy muaj para përballjes, fotografi Peter Angelo Simon u ftua të përjetonte përgatitjen e Aliut për luftën në kampin e trajnimit të Qiellit të Pensilvanisë.

Gjatë 48 orëve, Simon bëri qindra fotografi, të cilat janë botuar si një ese fotografike me 176 faqe me titull “Qielli i Luftëtarit të Muhamed Ali 1974” , me fotot e pabotuara më parë të luftëtarit në stërvitjen e izoluar në Orwigsburg.

Gjatë një interviste me Festivalin Ndërkombëtar të Filmit “LA Shorts” , Simon u kujtua që kishte xhiruar dhe fotografuar pa fund.

“Kam shkrepur aparatin tim fotografik në vetëm dy ditë, tha Simone. Ali tha se askush nuk kishte bërë kaq shumë fotografi sa ai. Unë besoj se këto fotografi zbulojnë aspekte të karakterit magjepsës të Aliut që nuk janë parë më parë, ”tha Simon.

Fotografi, i cili në atë kohë dinte shumë pak për boksin, shpejt vuri re se kudo që Aliu shkonte ai ishte si “një magnet me mbushje hekuri që tëhiqte rreth tij mijra njerëz”.

Ali mori pjesë në një luftë ekspozite në një palestër lokale të Pensilvanisë, me tifozët të ish-kampionit botëror të peshave të rënda, duke e fotografuar atë, duke buzëqeshur, duke brohoritur dhe duke duartrokitur.

Simon u befasua kur u hodh në një makinë me Aliun dhe papritur u drejtua për në një shtëpi pleqsh.

Lexo edhe :  Përdhunoi dhe vrau dy të mitura, sërish i lirë pedofili

Luftëtari për çmim për peshat e rënda  u mirëprit nga kreu i shtëpisë dhe vizitoi nëpër takimin e objektit dhe përshëndeti banesat e të moshuarve.

Simon kujton me gjallëri momentin kur një infermiere pyeti një banor nëse e dinte kush ishte Ali ndërsa i moshuari u përgjigj: “Po, Joe Louis”. Muhamed Ali takoi banorët e një shtëpie me të moshuar dhe zhvilloi biseda me ta.

Më 30 tetor, Aliu, kaloi në nokaut  para 60,000 njerëzve. Ai përdori shkëlqyeshëm teknikat e tij”, në të cilat një luftëtar e lejon kundërshtarin të grushtojë veten e duke e lënë agresorin të lodhur. “The Sun”  Ru. Do/ Fjala.al

 


Të fundit

Macron e shpall Belmondon “të pavdekshëm”

Jean-Paul Belmondo vdiq të hënën në shtëpinë e tij në Paris në moshën 88-vjeçare Emmanuel Macron kryesoi këtë të enjte,...

20 vjet nga sulmet terroriste të 11 shtatorit, Rama: Ditë e zezë që goditi Amerikën mu në zemër,

Kryeministri Edi Rama, ka dhënë një mesazh përkujtimor në 20-vjetorin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit. 11 shtatori, sipas kryeministrit ka hyrë në histori si...

Shkrimtari i tavernave dhe shkrimtari i çuditshëm

(mbi librin e studiuesit Fatmir Minguli për shkrimtarin humanist Shpendi Topollaj) Nga Pol Milo “Aty ku ka ndryshime dhe përplasje, aty ka edhe ngjarje, e pikërisht...

Vrasja e paralajmëruar në Fier/ Burri vret ish-bashkëshorten me automatik, kapet pas 3 orë ndjekjeje!

Në shtator të 2020-ës u deshën 5 orë negociata me policinë, që 31-vjeçari Elton Metaj të lëshojë nga duart kallashnikovin që i kishte vënë vetes duke...

Mos ndalo asnjëherë/ Intervistë me shkrimtarin Pandeli Koçi (Sazan Goliku)

Nga Vasil Premçi Pyetje: Nuk di si ta interpretoj thënien e Çehovit: “Roli i artistit është të bëjë pyetje, jo të japë përgjigje”, po në...

Lajme të tjera

Web TV