Memoriali i Murit të Berlinit, fotot që bënë epokë

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Evropa po lufton tani me mjedisin më të vështirë të sigurisë që nga përfundimi i Luftës së Ftohtë. Berlini ishte edhe një herë 1 qytet. Nuk ka të bëjë me muzetë dhe arkitekturën, megjithatë, është gjithashtu një qytet për t’u çlodhur dhe për të shijuar mënyrën gjermane të jetës. Është vendi për të qenë. Por, në Berlin është shumë e lehtë t’i humbasësh gjërat, nëse nuk sheh siç duhet, ose je i etur për të eksploruar.

Në mjedisin aktual politik mund të jetë potencialisht shkatërruese të zgjedhësh rrugën e konfliktit. Procedura për të negociuar përpara një mënyrë për bashkekzistencën e Mbretërisë së Bashkuar dhe Bashkimit Evropian do të marrë pak kohë dhe do të jetë një veprim i ndërlikuar. Prandaj është mençuri të investosh përpjekje të mëdha për të ndërtuar një kulturë të re bashkëpunuese midis mbretërisë së bashkuar dhe BE-së.

Nuk ka mbështetje politike për taksime më të mëdha ose shkurtime shpenzimesh për të zhvilluar burime të përbashkëta për politikën fiskale. Arsyeja e dytë është se pothuajse të gjitha avantazhet e një politike të përbashkët fiskale mund të arrihen pa vendimmarrje të centralizuar. Nuk është e lehtë të kuptohet plotësisht pse Evropa duhet të marrë potencialin e nxitjes së populizmit politik, kur ka një zgjidhje pragmatike në dispozicion. Thjesht nuk ka siguri në trena.

Artistët nga e gjithë bota ofrojnë rrotullimin e tyre personal në socializëm dhe ngjarjet e vitit 1989. Fotografitë e kishës origjinale mund të shihen në kullën e mbetur perëndimore së bashku me disa nga mozaikët origjinalë. Shfaqur dukshëm në pjesën e murit, do të jetë një pllakë e madhe.

Herë pas here, ishte dobësuese. Pra, nëse po kërkoni diku për të punuar, nuk është kjo. Është i vogël dhe një vend jo me të vërtetë për t’u ndalur, por nëse jeni duke kërkuar diçka të lirë dhe të shijshme për të ngrënë, ky është ai. Muzeu mburret me një përzgjedhje të madhe skulpturash, midis koleksioneve më të mëdha numizmatike në botë dhe një koleksion pikturash nga GemAldegalerie. Ai u ndërtua për të lejuar publikun e gjerë të shikonte thesarët e artit mbretëror të Prusisë. Ishte muzeu i parë i tillë në vend.

Lexo edhe :  Cikalleshi i dhuron fanellën e fitores Veliajt/ kryebashkiaku: Me goleadorin unik të Kuqezinjve

Udhëtimi në metro u pa se ishte disi i shpejtë. Rajoni është plot histori dhe një vend ideal për ju që të shijoni një filxhan kafeje të shkëlqyer. Shihet si rilidhje simbolike e dy gjysmave të Berlinit, duke bashkuar banorët e të dy anëve në një pjesë krejtësisht të re të qytetit.

Qyteti po ndryshon dhe rritet vazhdimisht, me veçanti për shkak të asaj se si dikur ishte një qytet i ndarë dhe relativisht i ribashkuar së fundmi. Ju mund të shkoni në këtë vend në çdo kohë pasi është rrugë publike. Ky bulevard i bukur, i veshur me pemë bliri, është ndër rrugët kryesore lindore-perëndimore përmes Berlinit.

Hoteli Michelberger u krijua nga shumë miq që dëshironin një lokacion të vjetër me vlerë, të jetonin së bashku dhe të kalonin një moment të mrekullueshëm. Çdo mysafir që la një shënim ishte shumë i kënaqur me udhëtimin. Prandaj, është i njohur për vizitorët në kryeqytetin gjerman, që kërkojnë të mësojnë për historinë e tij të veçantë.

Burimi: vintagetopia

la.mi/Fjala.al

Të fundit

I zbuluan “mesazhet private”, reagon Bora Zemani

Moderatorja e njohur, Bora Zemani është kthyer në kryefjalën e mediave rozë. Shkak janë bërë disa biseda, ku sipas...

Zgjedhjet/ Kryemadhi tregon se ku do garojë në 25 prill

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi bëri të ditur se në zgjedhjet e 25 prillit do të kandidojë si kryesuesja e listës së kësaj force...

Zbulimi i bërë te portokallet dhe mandarinat, do gëzojë shumë njerëz

Te portokallet dhe mandarinat fshihet sekreti për të hequr kilet e tepërta. Kjo pasi në to është zbuluar një molekulë, nobiletina, me veti dobësuese,...

Trajneri Grima publikon listën për ndeshjet me Qipron dhe Portugalinë

Trajneri i kombëtares së femrave, Armir Grima, ka dalë të shtunën në konferencë për shtyp për të publikuar listën e futbollisteve të grumbulluara për...

Në gjendje të rëndë prej Covid, vdes ish-futbollisti shqiptar

Koronavirusi i ka marrë jetën ish-futbollistit dhe ish-trajnerit të Besëlidhjes Nikolin Lorencit. 70-vjeçari ishte shtruar prej disa ditësh në Spitalin Infektiv të Tiranës në gjendje...

Lajme të tjera

Web TV