Kriza e Covid-19 mbyll hotel “Tiranën”

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Pandemia i mbyll dyert hotel “Tiranës” në kryeqytet. Në funksion që në vitin 1979, hotel “Tirana”, i njohur ndryshe si 15-katëshi, ka mbyllur përkohësisht çdo shërbim, për shkak të krizës së pandemisë.

Siç raporton “Monitor”, që u referohet burimeve brenda stafit menaxhues, hoteli është mbajtur hapur me humbje të mëdha që nga tërmeti i 26 nëntorit dhe përgjatë gjithë periudhës që ka pasuar.

Me pezullimin e shërbimeve, stafi do të përfitojë asistencën sociale sipas ligjeve në fuqi, me shpresën e rikthimit në punë me përmirësimin e situatës.

Hotel Tirana me 170 dhoma është një nga ofruesit më të mëdhenj të shërbimit të konferencave.

Hotel Tirana International ka qenë prej vitesh në listën e monumenteve të kulturës deri në vitin 2015, kur ky status iu hoq me vendim të Ministrisë së Kulturës.

Ai është në pronësi të sipërmarrësit Ramë Geci, i cili në vitin 2012 u bë 100% pronar i “Hotel Tirana International”, teksa vlera e hotelit arriti 37.5 milionë euro.

 


Të fundit

PD-ja me dy koka

Vera e re në fuçinë e vjetër Nga ROLAND QAFOKU Sali Berisha njoftoi të premten nga Berati se këtë javë do...

Java nis me ulje të ndjeshme temperaturash, ja si parashikohet moti për ditën e sotme

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të vranët në të gjithë vendin. Pritet të ketë dhe...

PD “rigjen” institucionet, nga Parlamenti në Gjykatën Kushtetuese

Nga Fernada Cenko Partia Demokratike pas zgjedhjeve të Përgjithshmë të 25 prillit iu kthye institucioneve, pas një bojkoti më shumë se dy vjeçar. Edhe pse...

Horoskopi për ditën e hënë, 25 tetor 2021

Dashi Gjatë kësaj dite mund të ketë disa probleme të vogla mes jush dhe partnerit, megjithatë do të keni vullnet për t’i ndrequr. Në lidhje...

Lajme të tjera

Web TV