Unaza me më shumë se 12 mijë gurë thyen rekord botëror

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një unazë ka thyer rekordin botëror për numrin më të madh të diamantëve të vendosura ndonjëherë. E cilësuar si ‘Marigold – Unaza e prosperitetit’, unaza përmban në total 12.638 diamante dhe është gdhendur në formën e një luleje.

Harshit Bansal nga India ka përdorur diamante 38.08 karat. Rekordi i mëparshëm, një unazë që mbante 7.801 diamante u vendos gjithashtu në Indi nga argjendarët Hallmark Jewellers me bazë në Hyderabad.

Unaza peshon pak më shumë se 165 gram ose 5.8 ons.

Bansal i tha “Guinness” se u frymëzua për herë të parë për të thyer rekordin e unzës me më shumë diamante në 2018, ndërsa studionte dizajnin e bizhuterive në Surat. Dy vjet më vonë, kompania e tij përfundoi modelin e unazës më 30 nëntor 2020.


Të fundit

Ukraina synon të evakuojë mijëra banorë nga Donetsku para dimrit

Qeveria ukrainase po synon të evakuojë dy të tretat e banorëve nga zonat që ajo ende kontrollon në rajonin...

Studiuesit në alarm, temperaturat në Arktik po rriten shumë më shpejt se mesatarja

Sipas një studimi të ri skandinav, temperatura në rajonin e Arktikut po rritet shumë më shpejt se mesatarja globale sesa kanë vlerësuar më parë...

FBI kontrolle në shtëpinë e Trump, flet prokurori i përgjithshëm: E urdhërova unë

FBI ka hyrë në shtëpinë e ish-presidentit Donald Trump për të bërë kontrolle por ende nuk dihet arsyeja e kontrollit. Mbi ngjarjen ka folur vetë...

Nga Trump te lufta në Ukrainë, zbulohet si “The Simpson” parashikojnë të ardhmen

Nëse doni të dini se ku po shkon bota, shihni “The Simpsons”. Shfaqja popullore e karikaturave për të rritur ka parashikuar ngjarje të egra dhe të...

Ishte i shpallur në kërkim, arrestohet ish-shefi i policisë së Dhërmiut!

Ish-shefi i Policisë së Dhërmiut, Sokol Bode është arrestuar mbrëmjen e sotme gjatë një aksioni policor në qytetin e Beratit. Bode është dënuar me 12...

Lajme të tjera

Web TV