Papa Françesku merr dozën e parë të vaksinës Pfizer/ BionTech

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Shteti më i vogël në botë, Vatikani ka nisur sot programin e vaksinimit kundër Covid-19.

Dozat e para iu dhanë mjekëve dhe anëtarëve të tjerë të shërbimeve shëndetësore të Vatikanit, ndërkohë injeksionit iu nënshtruar edhe Papa Françesku. Numri 1 i Kishës Katolike mori vaksinën e kompanisë Pfizer/ BionTech.

Por, Papa rrezikon që nëse diçka shkon keq të ketë komplikacione të mëdha për jetën. Kjo pasi Papa i cili mbushi 84-vjeç muajin e kaluar nuk e ka njërën pjesë të mushkërisë, të cilën e ka hequr gjatë një sëmundjeje kur ishte i vogël në Argjentinës.

Vatikani ka vetëm disa qindra banorë. Shumica e punonjësve të saj jetojnë në Itali dhe ata gjithashtu do të marrin vaksinën.

Ka pasur më pak se 30 raste të koronavirusit në qytetin e Vatikanit, shumica e tyre midis Gardës Zvicerane, të cilët jetojnë në një kazermë komunale.
l.m/Fjala.al

Të fundit

Dropulli grek apo shqiptar? Plas “sherri” mes deputetes së PS-së dhe gazetarit Marin Mema (Dokumentari dhe debati i plotë)

Një ditë më parë në Top Channel u transmetuar dokumentari i radhës i “Gjurmë Shqiptare” të gazetarit Marin Mema....

Horoskopi, 18 janar 2021

DASHI Në letër ka komplikime dhe zgjedhje të vështira për të bërë. Nëse jetoni dy marrëdhënie në të njëjtën kohë, duhet të kuptoni se në...

Aleksej Navalnyn e arrestojnë pasi mbërrin në Moskë

Kritiku i ashpër i Kremlinit dhe aktivisti politik Aleksej Navalny u arrestua, pasi u kthye në Rusi të dielën. Me vendimin për kthim ai...

Makina i gjendet e djegur në Pukë, zhduket në Shqipëri ish-arbitri italian

Prej 10 ditësh ish-arbitri italian i futbollit Davide Pekoreli është zhdukur pa lënë gjurmë në Shqipëri. Mediat italiane raportojnë mbi ngjarjen e mistershme, ku ndër...

“A do dilje me një djalë më të ri?” Armina Mevlani jep përgjigjen e papritur

Armina Mevlani është pyetur në rrjetet sociale nëse do të martohej me një burrë më të ri se vetja dhe ajo tregoi nuk i...

Lajme të tjera

Web TV