Çështja e detit/ Përfundon pas 3 orësh takimi mes Turqisë dhe Greqisë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Negociatat Turqi-Greqi nisën zyrtarisht sot dhe takimi mes delegacioneve zgjati përrëth 3 orë në Stamboll.

Takimi ishte joformal teksa pala greke drejtohej nga ambasadori Pavlos Apostolidis kurse ai turk nga Sedat Onal.

Zëdhënësi i qeverisë greke, Christos Tarantilis ka deklaruar se po bëhen përpjekje për të gjetur një pikë konvergjence me Turqinë, siç është caktimi i kufijve të zonës ekonomike ekskluzive dhe shelfit kontinental.

Mediat greke kanë paralajmëruar më parë se Turqia do të bënte kërkesa në këto negociata, dhe Greqia do i shqyrtojë por duke marrë parasysh vijat e kuqe.

 

Vitin e kaluar pikërisht prej eksplorimeve në Mesdheun Lindor nga pala turke erdhi dhe kriza diplomatike mes dy vendeve dhe mospranimit për t’u ulur në negociata.

 

Edhe pas takimit të sotëm i cili ishte joformal dhe jo i detyruar, nuk dihet kur do të mbahet raundi i dytë apo nëse do të ketë një të tillë.

Të fundit

Covid-19 i merr jetën mjekut të spitalit të Gramshit

Nazmi Xhaferri, mjek në spitalin e Gramshit ka humbur betejën me COVID. Mësohet se mjeku prej ditësh ishte i infektuar...

Qëlloi për vdekje gruan me armën e shërbimit, efektivi i Gardës rrezikon burgim të përjetshëm

Prokuroria e Tiranës ka mbyllur hetimet për efektivin e Gardës së Republikës Alket Arapaj, i cili dy vite më parë qëlloi për vdekje bashkëshorten...

“Do punësojmë turq dhe 380 shqiptarë”/ Rama e Manastirliu inspektojnë punën në spitalin e ri të Fierit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, gjatë inspektimit me Kryeministrin Edi Rama në spitalin e ri Memorial të Fierit tha se “Në...

Arrestimi i reperit që shau mbretin dhe policët/ Protestuesit “i vënë flakën” Spanjës, dhjetëra në pranga

Policia dhe protestuesit spanjollë janë përplasur për të tretën natë radhazi mes indinjatës që ka shkaktuar arrestimi i një reperi të njohur në vend,...

Rritet sërish numri i infektimeve në Kosovë, 10 persona humbën jetën në 24 orët e fundit

Në Kosovë në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitiv me koronavirus 340 raste dhe janë raportuar 10 viktima në 24 orët e fundit. Në...

Lajme të tjera

Web TV