Nëna e njeriut më të pasur në botë mendonte se i biri do të përfundonte si i pastrehë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Elon Musk është njeriu më i pasur në botë, me një pasuri që vlerësohet deri në 187 miliardë dollarë. Nëna e tij, Maye Musk ka rrëfyer se e ka kuptuar që i biri i saj ishte gjeni, që kur ai ishte ende një fëmijë. Mirëpo, ajo ka pranuar se nuk ka qënë e sigurt nëse themeluesi i kompanisë ndërkombëtare “SpaceX” ishte i destinuar për të kapur majat.

E ftuar në një emision mëngjesi në Amerikë, 72-vjeçarja ka treguar më shumë rreth fëmijërisë së Elon Musk. “E kam kuptuar që Elon ishte një gjeni, kur ai ishte vetëm 3 vjeç. Por prapëseprapë nuk mund të isha e sigurt nëse ai do të bënte gjëra madhështore, pasi ka shumë gjeni që përfundojnë të pastrehë apo duke fjetur në bodrume, pasi nuk i vendosin në zbatim dhuntitë e tyre.”

Maye ka treguar gjithashtu, se Elon ka shitur programin e tij të parë kompjuterit, kur ishte vetëm 12 vjeç dhe fitoi 500 dollarët e tij të parë, nga revista që e bleu. “Ai ishte vetëm 12 vjeç dhe mahniti një grup studentësh të inxhinierisë, me aftësitë e tij. Ky ishte një fillim i mirë”- tha ajo.

A touch of madness: Elon Musk

Nëna e Elion ka qënë një nga investueset në kompaninë e parë të tij të softwerëve “Zip2”, duke u bërë kështu një nga mbështetëset më të mëdha të tij, drejt rrugës së suksesit. “Isha kaq e emocionuar kur ai themeloi “Zip2”, pasi e bënte jetën kaq të thjeshtë, duke vendosur lokacionin e bizneseve në websajtet e tyre. E di që tani kjo është një praktikë mëse e zakonshme, por në atë periudhë ishte revolucionare. Kjo është arsyeja pse unë investova në idenë e tij që në fillim, edhe pse nuk kisha shumë para.” – u shpreh nëna e Elion.

Lexo edhe :  Manastirliu publikon shifrat: Ja sa persona janë vaksinuar deri tani në Shqipëri

Sipas saj, Elion Musk krijoi sistemin e “Paypal”, pasi ishte i bindur që sistemi bankar kishte nevojë për ndihmën e tij dhe kështu ndodhi. Më vonë, ai themeloi “Teslën”, ku përveç prodhimit të makinave elektronike, bën edhe kërkime hapësinore.

Elon Musk says Tesla is "hoping to open in Romania soon" | Romania Insider

Nëna e Elion është shprehur krenare edhe për dy fëmijët e tjerë të saj, gjithashtu të suksesshëm në karrierat e tyre, njëri si biznesmen dhe tjetra si producente filmash.

The musk family of geniuses. | Maye musk, Elon musk, Elon musk wife

Të fundit

“E bën gjakun më të trashë”/ Ky ushqim është i ndaluar për të prekurit me koronavirus

Mjeku rus, Philip Kuzmenko, konfirmoi se njerëzit e infektuar me koronavirus duhet të kufizojnë sasinë e ushqimeve të kripura...

“Po çlirohen gazra helmues”/ Marrin flakë lëndët toksike në Korçë, rrezikohen 10 familje

Një ndërtese e ish-Trikotazhit në Korçë ku mbaheshin të depozituara lëndë toksike ka marrë flakë duke çliruar gazra helmues çka ka alarmuar të gjithë...

Sherr mes të rinjve në Çorovodë/ Dy të plagosur rëndë nisen me helikopter drejt Tiranës, ngjarja ishte e paralajmëruar

Dy të rinj të moshave 20 dhe 22-vjeç të identifikuar si Albi Çela dhe Edrian Myftari janë plagosur me thikë nga një 33-vjeçar Xhoni...

E trishtë/ Covid-19 i merr jetën kolosit të këngës arbëreshe (Foto)

Ditën e sotme ka ndërruar jetë nga Covid-19 kolosi i poezisë dhe këngës arbëreshe, Zef Kakoca. Lajmi i trishtë është konfirmuar nga miqtë e tij...

Nëna dhe e motra e saj u vetëflijuan në mënyrë makabre, zbulohet ku ka nisur punë Blerta Josifi

Një ngjarje horror tronditi vendin dhjetë muaj më parë pasi në në katin e tretë të një pallati, nënë e bijë, Zhaneta dhe Anisa...

Lajme të tjera

Web TV