Presidenti kinez kërcënon Biden/ Rrezikon luftë të ftohtë nëse vazhdon si Trump

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Presidenti kinez, Xi Jinping, ka lëshuar një paralajmërim për Joe Biden duke thënë se ai rrezikon një luftë të re të ftohtë nëse do të vazhdojë me politikat proteksioniste të paraardhësit të tij, Donald Trump.

Në një fjalim në forumin ekonomik botëror të davosit, që po mbahet online, Xi kërkoi një qasje shumëpalëshe për zgjidhjen e krizës ekonomike të shkaktuar nga koronavirusi dhe tha se pandemia nuk duhet të përdoret si justifikim për të përmbysur globalizmin në favor të “shkëputjes dhe izolimit”.

Raiffesien Bank brenda artikujve
Xi nuk e përmendi shprehimisht Biden dhe as SHBA në fjalimin e parë të tij që kur Donald Trump ka shtëpinë e bardhë, javën e kaluar, por bëri të qartë se kina nuk do të diktohej nga Uashingtoni.

“Ndërtimi i qarqeve të vogla, fillimi i një lufte të re të ftohtë, kërcënimi apo frikësimi i të tjerëve, distancimi, pengimi i furnizimeve apo sanksionet, krijimi i izolimit dhe armiqësive, do ta shtyjë botën në ndasi të thella e madje edhe në konfrontim”, tha ai. Asnjë problem global nuk mund të zgjidhet nga një vend i vetëm, – tha ai, duhet të ketë një aksion global, një reagim global dhe bashkëpunim global. Biden për momentin nuk ka treguar sinjale se do të zbusë qëndrimin e ashpër të mbajtur nga Trump drejt Pekinit dhe pritet të shpallë politikën e tij “Bli mallra amerikane” për të nxitur prodhimin në vend.

Të fundit

“Punë jo gjumë”/ Rama publikon video nga tunelet e rruges së Arbrit

Rruga e Arbrit, një projekt infrastrukturor po merr formë dita ditës. Kryeministri Edi Rama ka publikuar mbrëmjen e sotme...

Kim Jong Un pranon për herë të parë dështimin: Po përballemi me vështirësi të mëdha

Kim Jong Un, lideri i Koresë së Veriut, pranoi se vendi po përballet me vështirësitë e saj "më të mëdha" ndonjëherë, në një pranim...

Po lëvizte me biçikletë/ Makina përplas legjendën e Formula 1, Fernando Alonso

Piloti i Formula 1, Fernando Alonso është shtruar në spital, pasi u godit nga një automjet ndërsa po lëvizte me biçikletë në Zvicër, vetëm...

“E rreh dhe e lidh me tel”/ Fëmija i sëmurë me epilepsi dhunohet nga mësuesi në Krrabë

Fiks Fare transmetoi mbrëmjen e së enjtes një tjetër skandal me të mitur që dhunohen në institucionin e dijes. Një mësues dhunon fizikisht dhe...

Sherr masiv në grup mes të rinjve/ Vajza nuk kursen grushtat, plagoset shqiptari (Video)

Para pak minutash një përleshje fizike ka ndodhur në rrugën ‘Rexhep Bislimi’ në Ferizaj, ku dyshohet se shtetas shqiptar nga Shqipëria ka mbetur i...

Lajme të tjera

Web TV