Italia vaksinon 1 milionë banorë, javën e ardhshme nis imunizimi i nën 55 vjeçarëve

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Shtatë milionë italianë mund të vaksinohen plotësisht për koronavirusin deri në fund të marsit, nëse furnizimi me vaksina vijon normalisht.

Komisioneri i posaçëm i qeverisë, Domenico Arcuri, tha se 249.600 dozat e para të vaksinës së AstraZeneca-s vijnë të shtunën dhe do të fillojë administrimi i tyre nga java e ardhshme tek njerëzit deri në 55 vjec. Dozat e Pfizer dhe Modernës do të administrohen në mënyrë paralele tek ata mbi 80 vjec dhe tek të ekspozuarit ndaj rrezikut, si punonjësit e shëndetësisë.

Ndërkohë, numri i italianëve të vaksinuar tërësisht arriti 1 milionë të premten. “Ne kemi 1 milionë njerëz që kanë marrë dozën e parë dhe të dytë të vaksinës duke u renditur edhe para Gjermanisë, me 756 mijë. I pyetur për problemet në furnizimin e vaksinave, komisioneri tha se ai priste që BE dhe prodhuesit e vaksinave të binin dakord për propozimin për të transferuar një pjesë të prodhimit në fabrika lokale për të shtuar kapacitetin. Ne besojmë se italia ka burimet e nevojshme për të kontribuar për një rritje prodhimi – shtoi ai.

Arcuri shtoi se numri mesatar ditor i dozave të administruara ka shkuar në 83 mijë në ditë pasi u përgjysmua në dy javët e shkuara të janarit. Për sa i takon vaksinës së AstraZeneca-s, që rekomandohet për përdorim tek njerëzit deri në 55 vjec, ai tha se beson se testimet e mëtejshme do të mundësojnë edhe përdorimin e saj në një pjesë më të gjerë të popullatës.

Të fundit

Mund të sjellë ndryshimin historik/ Ilaçi i ri për trajtimin e tumorit të trurit

Dy persona me kancer të avancuar të trurit i janë përgjigjur mirë një prove të vogël të një kombinimi...

Të gjitha gratë e Princit Philip, 63 herë shkoi drejt divorcit me Mbretëreshën

Mbretëresha Elizabeth II ka shkuar në prag të divorcit nga burri i saj Philip, Duka i Edinburgut, plot 63 herë. Por nëse asaj do...

Ish-partnerja e Meriton Mjekiqit i çjerr maskën moderatorit: Nuk e ka takuar kurrë djalin tonë live, më kërcënon të mbyll gojën!

Moderatori i emisionit më të ndjekur të momentit në Kosovë, “Gjoni Black”, Meriton Mjekiqi, ditë më parë ishte i ftuar në emisionin “NIN”, ku...

Ana Lleshi e thotë troç: U futa në Për’puthen për një tjetër qëllim dhe do ta përdor!

Ana Lleshi është konkurrentja e parë e përjashtuar nga emisioni “Për’puthen”, e cila u kthye shumë shpejt në personazhin më të njohur e të...

Covid-19/ 238 raste të reja, ja sa viktima u shënuan në 24 orë

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 2684 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 238 qytetarë. Rastet pozitive...

Lajme të tjera

Web TV