Tërmet i fuqishëm 6.2 ballë/ Goditi në një thellësi prej 10 kilometrash

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.2 ka goditur brigjet e Vanuatut. Lëkundja u ndje 90 kilometra në perëndim të Port-Vila rreth orës 12:00 me kohën lokale të Martën, sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA.

Tërmeti goditi në një thellësi prej 10 kilometrash, dhe nuk ka paralajmërime për tsunami pas tron ditjes. Lëkundja vjen më pak se një javë pasi zona u trondit nga një tërmet me madhësi 7.7, i cili shkaktoi një tsunami të vogël, raporton DailyMail.

Tërmeti goditi menjëherë pas mesnatës të enjten me kohën lokale rreth 415 kilometra në lindje të Vao në Kaledonia e Re në një thellësi 10 kilometra. Qeveria e SH.B.A.-së Qendra e Paralajmërimit për Tsunami në Paqësor tha se ‘valët e rrezikshme të tsunamit’ ishin parashikuar për disa brigje.

Të fundit

Italia do të lehtësojë masat antiCovid

Italia do të fillojë me lehtësimin e kufizimeve anti-COVID duke filluar nga 26 prilli, ka paralajmëruar kryeministri italian, Mario...

A janë reale shifrat dhe pse kanë pësuar ulje? Përgjigjet mjeku Alimehmeti

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për procesin e vaksinimit masiv, ku tha se ditët e fundit kemi një rënie të shifrave, pasi sipas tij...

“S’po kuptoj kush është lideri në opozitë”/ Rama i përgjigjet ftesës së Metës për debat publik

Kryeministri Edi Rama pas Lulzim Bashës ka refuzuar edhe ftesën e Presidentit Ilir Meta për debat publik. Rama madje ironizoi se këto kohë po...

Basha kopjon Ramën, poston video nga makina: Do të jem kryeministër i…

Mesazhet ndaj qytetarëve nga makina apo telefonatat me kandidatët janë një rutinë e kryeministrit Edi Rama, por që së fundi është kopjuar nga kreu...

“Do i pres dorën atij që vjedh vota”/ Rama për deklaratën e Metës: Ky nivel komunikimi kërkon psikiatër!

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur sot në mbrëmje deklaratave të forta që ka bërë Ilir Meta lidhur me zgjedhjet e ardhshme të 25...

Lajme të tjera

Web TV