I ftohti i acartë iu merr jetën të paktën 21 personave

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Stuhia që ka përfshirë jugun e SHBA-së, ka vrarë të paktën 21 njerëz dhe ka lënë miliona njerëz pa energji.

Ka pasur ndërprerje energjie në Teksas, ku rrjeti i energjisë ishte i mbingarkuar ndërkohë që turbinat e erës ngrinë nga i ftohti i acartë. Miliona njerëz në shtet, i cili rrallë përjeton temperatura kaq të ulëta, kanë janë përballur me mungesën e energjisë dhe të ftohtin ekstrem. Temperaturat e ulëta parashikohet të vazhdojnë deri në fundjavë. Vdekjet si pasojë e stuhisë janë regjistruar në Teksas, Luiziana, Kentaki, Karolina e Veriut dhe Misuri.

Shërbimi Kombëtar i Motit (NWS) tha se më shumë se 150 milion amerikanë janë paralajmëruar për stuhinë së dimrit. Të martën, u raportua se më shumë se 73% e Shteteve të Bashkuara të Amerikës është mbuluar nga bora.
Madje, stuhia që solli ngrica, ka arritur në pjesët veriore dhe qendrore të Meksikës, ku miliona njerëz kanë përjetuar për disa ditë ndërprerje të energjisë.

Të fundit

Italia do të lehtësojë masat antiCovid

Italia do të fillojë me lehtësimin e kufizimeve anti-COVID duke filluar nga 26 prilli, ka paralajmëruar kryeministri italian, Mario...

A janë reale shifrat dhe pse kanë pësuar ulje? Përgjigjet mjeku Alimehmeti

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për procesin e vaksinimit masiv, ku tha se ditët e fundit kemi një rënie të shifrave, pasi sipas tij...

“S’po kuptoj kush është lideri në opozitë”/ Rama i përgjigjet ftesës së Metës për debat publik

Kryeministri Edi Rama pas Lulzim Bashës ka refuzuar edhe ftesën e Presidentit Ilir Meta për debat publik. Rama madje ironizoi se këto kohë po...

Basha kopjon Ramën, poston video nga makina: Do të jem kryeministër i…

Mesazhet ndaj qytetarëve nga makina apo telefonatat me kandidatët janë një rutinë e kryeministrit Edi Rama, por që së fundi është kopjuar nga kreu...

“Do i pres dorën atij që vjedh vota”/ Rama për deklaratën e Metës: Ky nivel komunikimi kërkon psikiatër!

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur sot në mbrëmje deklaratave të forta që ka bërë Ilir Meta lidhur me zgjedhjet e ardhshme të 25...

Lajme të tjera

Web TV