Tajvani konfirmon rastet me variantin brazilian të koronavirusit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Qeveria e Tajvanit ka konfirmuar tre raste të koronavirusit të zbuluara së pari në Brazil.

Të gjithë të arriturit nga Brazili do t’i nënshtrohen karantinës së centralizuar nga kjo javë.

Ministri i Shëndetësisë Chen Shih-chung tha se tre personat, zyrtarët fillestarë të infeksioneve të të cilëve njoftuan muajin e kaluar dhe po trajtohen në spital, ishin konfirmuar të Shtunën për të pasur atë që njihet si variant P1 Brazil.

Chen shtoi se duke filluar nga mesnata e të mërkurës, kushdo që arrin në Tajvan nga Brazili ose që ka qenë në Brazil në periudhën 14 ditore, do të karantinohet, ndërsa është theksuar se e njejta procedurë do të ndodhë edhe për ardhjet nga Britania dhe Afrika e Jugut.

Të gjithë të tjerët që mbërrijnë në Tajvan duhet të karantinojnë në shtëpi për 14 ditë dhe ata njerëz gjurmohen nga afër nga autoritetet për t’u siguruar që ata të mos dalin jashtë.

Pandemia ka marrë jetën e 245,977 njerëve në Brazil, vendi i dytë për nga numri i madh i vdekjeve pas SHBA-ve.

Brazili ka më shumë se 10 milion raste të konfirmuara të koronavirusit, pasi një variant i ri i zbuluar në Amazon kërcënon të shkatërrojë më tej një vend ku inokulimet janë ndalur në shumë qytete për shkak të mungesës së vaksinave.

Tajvani e ka mbajtur pandeminë mirë nën kontroll falë parandalimit të hershëm dhe efektiv, duke përfshirë mbylljen kryesisht të kufijve të tij. Janë vetëm 40 raste aktive që trajtohen në spitale.

Të fundit

Të shtëna me armë zjarri në Elbasan, detajet e para

Të shtëna me armë dyshohet të jenë regjistruar në Elbasan. Mësohet se të shtënat janë dëgjuar në lagjen Brigada...

E trishtë/ Tjetër humbje nga bluzat e bardha, Covid-19 i merr jetën mjekut të njohur

Koronavirusi ka marrë një tjetër jetë nga radhët e “bluzave të bardha” në Shqipëri. Spitali Bashkiak "Dr. Stefan Gjoni " Krujë bën me dije se...

Kampionati Kombëtar zbret në fushën e blertë, luhen 7 takime në Superiore dhe në Të Parën

Luhen dy të parat e javës së 27-të të Superiores dhe 5 takime të Kategorisë së Parë. Kampionati Kombëtar i Futbollit ka luajtur të...

Doni t’i harroni kujtimet e këqija? Këto 4 teknika do t’ju ndihmojnë shumë

Shumica prej nesh kanë mendime në kokë që nuk i largojnë dot nga mendja sado që përpiqen. Si t’ia bëni në këtë rast? Në...

Festivali i çmendur i prillit/ Mijëra skiatorë me të brendshme, rrëshkasin në paradën ruse të rrëpirës

Qindra entuziastë të sportit kanë marrë pjesë edhe sivjet në paradën skiatore në bikini ose të brendshme, të kthyer tashme në festivalin alpin në...

Lajme të tjera

Web TV