Dhunohet djali i politikanit serb në Kosovë, reagon Osmani: Ky është akt kundër demokracisë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Këtë të hënë është sulmuar dhe rrahur djali i politikanit serb në Kosovë, Nenad Rashiç. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja ka ndodhur në një një shkolle në Llapnasellë, komuna e Graçanicës, ka ndodhur një rrahje ku janë përfshirë disa persona.

Ndër të tjera policia bën me dije se në kuadër të këtij konflikti janë shoqëruar disa persona. Gjithashtu në lidhje me këtë ngjarje kanë reaguar politikanët e ndryshëm në Kosovë, si presidentja Vjosa Osmani.

Osmani ka thënë se sulmi ndaj djalit të Rashiçit është akt kundër demokracisë dhe lirisë së individit.

“Ftoj organet e rendit që sa më shpejt t’i sjellin para drejtësisë autorët e krimit. Është tashmë e qartë që sulmi ndaj tij është në vazhdën e kërcënimeve të shumta e ndërhyrjeve ilegale të Serbisë në Kosovë, që kanë për qëllim frikësimin e qytetarëve serbë”, ka thënë ajo.

Lidhur me këtë incident ka reaguar edhe kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, partia e të cilit ka fituar zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit në Kosovë.

Ndërkohë zëdhënësja e Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës Flora Ahmeti, ka thënë se janë duke vazhduar hetimet për këtë rast.

Të fundit

Dhunohet djali i politikanit serb në Kosovë, reagon Osmani: Ky është akt kundër demokracisë

Këtë të hënë është sulmuar dhe rrahur djali i politikanit serb në Kosovë, Nenad Rashiç. Mediat vendase bëjnë me...

‘Në SHBA ndër të parat ishte Bleona Qerreti, s’ka sëmundje dhe nuk është mbi 80 vjec’/ Spahiu bën deklaratën e fortë

Juristi i njohur Kreshnik Spahiu ka dhënë në emisionin “Open” dy argumente pro dhe dy kundër për vaksinimin që po i bëhet disa figurave...

Angli, drejt rikthimit të tifozëve nëpër stadiume, pas 17 majit, me numër të kufizuar

Të paktën java e fundit e Premier Ligës mund të ketë sasi të kufizuar të spektatorëve. Duket si një gjest simbolik, por një gjest...

Debati për integrimin, Xhaçka: 25 prilli, çelësi i negociatave

Zgjedhjet e 25 prillit pritet të jenë vendimtare për procesin e integrimit dhe marrjen e një date zyrtare të nisjes së negociatave me BE. Kështu...

Kali 22 vjeçar kalon vlerën e Ronaldos dhe Messit së bashku, kjo është arsyeja

Cristiano Rolando dhe Lionel Messi, janë dy nga yjet e futbollit që përpos viteve që kanë mbi supe, ende konsiderohen më të mirët në...

Lajme të tjera

Web TV