NASA publikon video mahnitëse të regjistruar nga roveri i saj Perseverance në Mars

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Agjencia Amerikane e Hapësirës së fundmi ka publikuar një video mahnitëse të regjistruar nga roveri i saj Perseverance në momentin e zbritjes në Mars.

Këmbëngulja e cila u dërgua para disa ditësh në Mars ishte e mbushur me kamera që do të ndihmonin në kapjen e momenteve të ndryshme, shtatë prej të cilave kanë qenë të fokusuara për të filmuar momentin e uljes së Perseverance në planet.

Imazhet e tyre përfaqësojnë reagime jetike për inxhinierët, ndërkohë ato kërkojnë që të përmirësojnë akoma më shumë teknologjitë e përdorura për të vendosur sonda në sipërfaqen e planetit të Kuq.

Anija kozmike më e përparuar hyri javën e kaluar në atmosferën e Marsit dhe më pas u ul në mënyrë të sigurt në Liqenin Krater pas gati shtatë muajsh udhëtimi, duke filluar një kërkim për prova të jetës antike mikrobiologjike në Planetin e Kuq.

Të fundit

NASA publikon video mahnitëse të regjistruar nga roveri i saj Perseverance në Mars

Agjencia Amerikane e Hapësirës së fundmi ka publikuar një video mahnitëse të regjistruar nga roveri i saj Perseverance në...

Hapet dhoma ku mund të thyesh çdo gjë për të larguar stresin

Ndiheni të zemëruar dhe të stresuar? Brazilianët kanë gjetur një mënyrë për të çliruar zemërimin duke ndërtuar një dhomë ku je i lirë të bësh...

Arrijnë në Rinas 8190 vaksina antiCovid të kompanisë Pfizer

8190 vaksina antiCovid të kompanisë Pfizer mbërritën mbrëmjen e sotme në vendin tonë duke e çuar kështu ne rreth 17 600 totalin e dozave...

Rënia e flokëve, simptomë post-covid/ Habit studimi: Mund të çojë në humbje të pakthyeshme

Lodhja, humbja e nuhatjes dhe dhimbjet e gjoksit janë të gjitha efektet afatgjata më të njohura që vazhdojnë disa muaj pas infeksionit me koronavirus. Por...

“Humbje e pazëvendësueshme”, ndahet nga jeta farmacistja (Foto)

Farmacistja Kumrije Citozi ka humbur jetën në moshën 68-vjeçare. Këtë e ka bërë të ditur Urdhri i Farmacistëve të Shqipërisë, por mbetet e paqartë se...

Lajme të tjera

Web TV