Tërmeti i fuqishëm 7.3 ballë lëkund tokën, alarm për tsunami

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një tërmet i fuqishëm me magnitutë 7.3 ballë të shkallës rihter, ka goditur një ishull në Zelandën e Re. Mediat e huaja raportojnë se tërmeti goditi vendit në orën 2:27 pas mesnate sipas orës lokale dhe epiqendra e saj ishe rreth 85 kilometra në lindje të Arora-s.

Thellësia e lëkundjeve është regjistruar 81 kilometra nën tokë, por megjithatë, sizmologët e kanë konsideruar atë si një tërmet shumë të fuqishëm.

Deri më tani nuk ka raportime për dëme materiale apo të lënduar, por autoritetet kanë shtuar se ekziston rreziku i një tsunami.

Të fundit

Të shtëna me armë zjarri/ Një grua e vdekur dhe 5 të plagosur, mes tyre dhe një 4-vjeçar

Një grua ka vdekur dhe pesë të tjerë, përfshirë një 4-vjeçar, kanë mbetur të plagosur nga të shtënat me...

“Ky tjetri thotë do heqim traun”, Rama publikon bisedën me Peleshin: Jo organizime të mëdha në asnjë mënyrë! Këta po marrin njerëzit më qafë...

Kryeministri Edi Rama ka publikuar në rrjetet sociale një bisedë me ministrin Niko Peleshi teksa udhëton për në Korçë. Në bisedë, Rama e pyet...

Ky virus i ri mund t’iu vjedhë të dhënat nga telefoni, ja si është i “maskuar”

Një virus i fuqishëm mund të marrë kontrollin e plotë të telefonit Android dhe t’ju vjedhë të dhënat. Sipas studiuesve të sistemeve të sigurisë, ky...

Kreu i Kuvendit uron Presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani! Ruçi: Vizioni e energjitë tuaja, garanci për lidership largpamës

Pas zgjedhjes së Vjosa Osmanit në krye të shtetit të Kosovës, kryetari i Kuvendit të Shqipërisë Gramoz Ruçi, e ka vlerësuar figurën e saj. Përmes...

Vjosa Osmani u zgjodh presidente, DW: Merr fund drama politike në Kosovë

Pas një drame politike disa ditore, më në fund lëvizja Vetëvendosja në pushtet me ndihmën e Lidhjes Demokratike të Kosovës në opozitë, arriti t'i...

Lajme të tjera

Web TV