Zjarri përfshin godinën e spitalit/ Kirurgët kryejnë operacionin e zemrës mes flakëve

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një ekip mjekësor në një spital rus përfundoi me sukses një operacion të zemrës së hapur mbi një pacient ndërsa zjarrfikësit luftuan për të vënë nën kontroll flakët që kishin përfshirë çatinë e ndërtesës së vjetër.

Më shumë se 120 njerëz u evakuuan dhe nuk u raportuan lëndime në spitalin në Blagoveshchensk të Rusisë.

Puna e kirurgëve vazhdoi falë një kablloje elektrike të urgjencës që drejtohet në sallën operative në katin përdhes ndërsa disa njerëz përpiqeshin të mbanin tymin jashtë.

Evakuimi i pacientit që po operohej u realizua më vonë.

‘’Ne duhet t’a shpëtonim këtë person dhe bëmë gjithçka që ishte e mundur’’- u shpreh kirurgu kryesor Valentin Filatov.

Tetë mjekë dhe infermierë u përfshinë në operacionin dy orësh, i cili filloi pak para se të shpërthente zjarri.

Ministria e emergjencave ruse tha se spitali u ndërtua në 1907 në epokën cariste dhe flakët “u përhapën si vetëtima nëpër tavanet prej druri”. Një qark i shkurtër mendohet se ka shkaktuar zjarrin.


Të fundit

Hapte adresa false në rrjetet sociale, 17-vjeçari qëllon me breshëri drejt shtëpisë së vajzës në Shkodër

Një 17-vjeçar ka qëlluar me breshëri drejt banesës së një bashkëmoshatareje në Shkodër. Policia njofton se ka bërë arrestimi...

Manastirliu: Kemi dalë nga zona e rriskut, jemi në të njëjtin ritëm vaksinimi si mesatarja e vendeve të BE

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu deklaroi nga Kuvendi se vendi ynë ka dalë nga zona e rriskut për shkak të pandemisë së Covid-19. Ajo tha...

“Po mbrohet nga mafia”/ Dalin pamjet në hotelet e Tiranës të bosit turk të kriptomonedhës

Biznesmeni turk Faruk Fatih Özer po fshihet në Shqipëri nga mafia, deklarojnë mediat turke, duke e bërë më të vështirë edhe identifikimin e vendodhjes...

Vrau gruan në Elbasan/ Zbardhet dëshmia e Koço Buzos, ja çfarë i kishte thënë

Liljana Buzo 54-vjeçarja që u vra dje në afërsi të gjykatës së Elbasanit nga burri i saj ish-polic, 58-vjeçari Koço Buzo, ka qenë së...

Drogë, armë dhe municione luftarake/ Babë e bir arrestohen në Laç, e pëson edhe shoku i 17-vjeçarit

3 persona janë vënë në prangat e policisë së Kurbinit për shkak se janë kapur me armë dhe lëndë narkotike. Të arrestuari janë V. R.,...

Lajme të tjera

Web TV