Profecitë e Baba Vanga për 2021/ Viti i vuajtjeve të mëdha, ‘një dragua i fortë do të mbërthejë njerëzimin’

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Bota po lufton  këtë vit me pandeminë. Shumë i lidhin me tekstet dhe profecitë e Nostradamus, ka edhe nga ata që preferojnë të dëgjojnë një zë tjetër.

Profecitë e gruas me origjinë bullgare përmenden shpesh për shkak të faktit se ato janë me të vërtetë shumë të përgjakshme. Kur flasim për Vangelija Pandeva Dimitrova, ky është emri i pagëzimit i gruas mistike e cila vdiq në 2006, në moshën 85 vjeç, parashikimet e saj arrijnë deri në 5079 dhe sidoqoftë, zbulohet pak nga pak çdo vit: mbase tingëllon pak me ironi ajo që thotë Baba Vanga rreth vitit 2021.

Gruaja, siç dihet, jetoi një jetë të vështirë pasi jo vetëm që lindi parakohe, por vuajti nga ndërlikimet mjekësore të verbimit të saj kur ishte ende fëmijë.

Ajo gjithashtu ishte praktikisht gjysmë analfabete dhe gjithmonë e kishte kaluar jetën në një zonë të largët dhe rurale të Bullgarisë. Nuk shkruajti kurrë asgjë: në të vërtetë, profecitë që shumë besuan se ishin aftësitë e saj paranormale, u shkruajtën nga ndjekësit e saj dhe nga njerëzit përreth saj, prandaj disa dyshojnë jo aq në vërtetësinë e tyre (këtu është një pyetje të një akti të vërtetë besimi, dhe do të ishte përtej ligjërimit tonë) po aq sa fakti që ishte vetë Baba Vanga që i raportoi ato. Sidoqoftë, vetëm vitin e kaluar me mprehtësi kishte parashikuar vdekjen e Vladimir Putin dhe Donald Trump, të cilat më pas nuk ndodhën. Në rastin e Shtëpisë së Bardhë në një farë kuptimi ajo kishte parashikuar ‘fundin’ e Trump nga pikëpamja politike.

Duke iu kthyer profecive të Baba Vanga për 2021, nuk mund të jesh shumë i lumtur edhe pse ajo shpesh nuk ka shkuar shumë larg realitetit: gruaja që në të vërtetë kishte parashikuar disi sulmet e 11 shtatorit, Brexit dhe që ka parashikuar Romën si kryeqytetin e ri të kalifatit ISIS për 2043, flet për këtë vit si një vit të “vuajtjeve të mëdha” pasi “njerëzit do të ndahen nga besimi i tyre”.

Lexo edhe :  Fotoja që po bën ‘lëmsh’ të gjithë, shumë pak persona e kanë gjetur, ku ndodhet gjarpri?

Sipas gruas që u verbua në moshën 12 vjeçe, “ne do të jemi dëshmitarë të ngjarjeve të shkatërrimit që do të ndryshojnë fatin e njerëzimit”. Për më tepër, në profecitë e reja të zbuluara kohët e fundit, Baba Vanga gjithashtu flet për “një dragua të fortë që do të mbërthejë njerëzimin, tre gjigandë do të bashkohen dhe disa njerëz do të kenë para të kuqe”:  në këtë rast, dhe këtu interpretimi duket i lehtë, dragoi mbetet një referencë e qartë për Kinën, si dhe për paratë e kuqe, ndërsa “tre gjigandët” mund të ishin tre fuqi të mëdha në tabelën e shahut botëror.

Ashtu si në rastin e Nostradamus, edhe për kthjellëtin nga Evropa Lindore “bota do të vuajë nga shumë kataklizma dhe katastrofa serioze” edhe nëse ajo nuk shkon në detaje në këtë pikë, ato gjithashtu mbeten shumë të fshehta. Ashtu si vitin e kaluar, nuk ka mungesë parashikimesh në lidhje me Donald Trump i cili, sipas saj, duhet të vuajë nga një sëmundje serioze që jo vetëm që do ta lërë atë të shurdhët, por gjithashtu do t’i shkaktojë dëmtime të trurit.

Ndërsa ‘gjelbërim i përjetshëm’ është sulmi i eksponentëve të ‘Islamit radikal drejt zemrës së Evropës dhe kësaj here mund të ndodhë përmes përdorimit të armëve kimike. Së fundmi, nëse referimi ndaj sëmundjeve infektive mund të lexohet si bishti i fundit (pa dyshim…) i pandemisë Covid-19, as kësaj here nuk po mungon kërcënimi me vdekje për Vladimir Putin i cili mund të jetë viktimë e një atentati dhe i cili, duke pasur parasysh se si kanë shkuar gjërat deri më tani, ai mund të falënderojë vetëm Baba Vanga për zgjatjen e jetës së tij …


Të fundit

Vrasja e Mehmet Qemës zbuloi laboratorin e prodhimit të Bitcoin, ja si funksionon kriptomonedha

Vrasja e 27-vjeçarit Mehmet Qema nga miku i tij Marjus Dema zbuloi një laborator të prodhimit të kriptomonedhave virtuale,...

Prekëse! Me lot në sy djali vrapon drejt trupit të pajetë të babait që humbi jetën nga sulmi

Pamje prekëse vijnë nga Palestina. Në një video të publikuar në rrjetet sociale, shihet se djali i vogël vrapon duke qarë drejt të atit, i...

Deputeti shqiptar nuk përmbahet, kap dhe “fluturon” në ajër gomat e rreshtuara (VIDEO)

Deputeti opozitar në Kuvendin e Kosovës, Bekë Berisha është shumë i apasionuar pas sporteve, sidomos atyre ekstreme dhe ku kërkohet forcë e madhe. Ai ka...

Me shpejtësi marramendëse, dalin pamjet e aksidentit që vrau “Xubin e Yzberishtit” (Video)

Publikohet pamjet e aksidentit që i mori jetën dje ‘Xubit’ të Yzberishtit. Siç shihet në video, Fatmir Avdillari, 45 vjeç, po udhëtonte me shpejtësi shumë...

A do të keni pengesa për ta kaluar verën jashtë Shqipërisë? Flet Eugena Tomini

Zëvendësministrja e Shëndetësisë, Eugena Tomini, tha se edhe nëse vendet europiane nuk njohin vaksinat kineze dhe ruse, shqiptarët do të udhëtojnë me tampon. Shqiptarët këtë...

Lajme të tjera

Web TV