Dyshoni se jeni prekur nga Covid-19? Doktori japonez tregon menyrën si ta zbuloni në 10 sekonda

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një doktor dhe fizikant Japonez na jep një këshillë se si të parandalojmë koronavirusin dhe një mënyrë për të zbuluar vetë, nëse mund të jemi infektuar apo jo.

Tashmë që të gjithë i dimë simptomat e koronavirusit dhe se pas sa ditësh shfaqen ato.

Ajo që nuk dimë është se si ta zbulojmë që ne jemi prekur nga ky virus.

Këtë gjë na i tregon një doktor dhe fizikant japonez dhe është shumë e thjeshtë.

“Çdo mëngjes merr frymë thellë dhe mbaje për më shumë se 10 sekonda.

Nëse arrin të mbash frymën pa u kollitur dhe pa përjetuar shqetësime, si shtrëngim në kraharor dhe gjendje ankthioze, tregon se nuk je i prekur nga fibroza dhe nuk ka indikacione për koronavirus.

Këtë duhet ta bësh çdo mëngjes në një ambient me ajër të pastër.

Mjeku gjithashtu këshillon të gjithë që të përpiqen të mbajnë fytin të lagësht.

Duhet të pini ujë çdo 15 minuta.

Nëse virusi futet në gojë, duke pirë ujë apo çfarëdo lloj lëngu tjetër, ndihmon që të kalojë nga ezofagu në stomak.

Nëse nuk pi ujë mjaftueshëm dhe rregullisht, virusi mund të futet nga ajri përmes rrugëve të frymëmarrjes dhe të prekë mushkërinë, që do të thotë rrezik”.


Të fundit

“Shkoj tek njëra grua, pastaj kaloj te…”/ Babai i 151 fëmijëve rrëfen programin e ngarkuar të “kënaqjes” së 16 grave

Një baba i 151 fëmijëve pretendon se ai ‘nuk punon’ sepse puna e tij me kohë të plotë është...

Përplasi për vdekje ‘Xubin e Yzberishtit’, në pranga drejtuesja e mjetit

Është arrestuar drejtuesja e mjetit shtetasja A.M, 39-vjeçe pasi përplasi për vdekje një ditë më parë Fatmir Avdillarin. Shtetasja A.M është arrestuar në flagrancë pasi...

E trishtë/ Flinte në koshat e plehrave, 13-vjeçari vdes si pasojë e…

Një ngjarje e trishtueshme ka ndodhur në Australi ku një 13-vjeçar ka vdekur si pasojë e asfiksimit nga mbeturinat pasi ai fjeti në një...

Rama publikon videon nga Nivica: Rezorti ekologjik i investitorëve suedezë është gati të hapë dyert

Në Nivicë kanë marrë jetë agrobujtinat e para. Investimi i parë i huaj në turizëm, projekt i një grupi investitorësh suedezë, tashmë po bëhet...

Të jesh nënë është si të kesh 2 punë e gjysmë, sociologia: Burri martohet për ta pasur gruan shërbëtore pa pagesë!

Të kujdesesh për fëmijët është me të vërtetë një punë me kohë të plotë. Në fakt, është sa dy punë e gjysmë, sipas një...

Lajme të tjera

Web TV