Mësuesi ndërton robotin që mund të flasë 38 gjuhë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një burrë pretendon se ka krijuar një robot me vlerë rreth 500 paund, për të cilin i janë dashur tre vite. Mësuesi i shkencave kompjuterike, Dinesh Patel thotë se roboti flet 38 gjuhë dhe mund të identifikojë objekte dhe të zgjidhë ekuacione.

Dinesh thotë se prototipi, i quajtur Shalu, mund t’ju përgjigjet pyetjeve mbi njohuri të përgjithshme apo të mësojë gjërat përmendësh. Sipas tij, Shalu ka një grup të larmishëm aftësish dhe mund të lexojë gazeta, të japë raportime moti dhe të lexojë horoskopin apo receta.

Ai thekson se e ka ndërtuar me materiale prej alumini, kartoni, druri dhe plastikë, pastaj e ka lidhur me një kompjuter. Ai tha më tej se roboti flet më shumë se 38 gjuhë të huaja duke përfshirë anglisht dhe nëntë gjuhë lokale.


Të fundit

MSH publikon shifrat/ Ja sa raste të reja dhe viktima nga Covid-19 në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të mos e ulin vigjilencën dhe të...

Zjarri i madh përfshin godinën 19-katëshe, dhjetëra persona përfundojnë në spital

Një pallat 19-katësh në Londër, është përfshirë nga zjarri. Sipas mediave të huaja, zjarrfikëset janë lajmëruar nga vetë banorët e rezidencës luksoze, me anë...

E rëndë/ Covid-19 i merr jetën foshnjës 1 vjeç

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë shënuar 4 viktima. IKSHPK ka njoftuar se nga COVID-19 ka vdekur edhe një 1-vjeçar nga Prishtina. “Brenda 24...

Selami Jenishehri habit me deklaratën e tij: E bëra Shqipërinë pjesë të OKB-së

Deputeti i opozitës së re, Selami Jenishehri, ka bërë një deklaratë të papritur ditën e sotme nga foltorja e Parlamentit duke thënë se ai...

Ndodh edhe kjo/ Plas grushti mes futbollisteve femra në mes të ndeshjes (Video)

Gjysmëfinalja e futbollit për femra në Bullgari përfundoi me një sherr masiv. Përballja mes Baroccos dhe Pirin që përfundoi me shifrat 2-1 degjeneroi në...

Lajme të tjera

Web TV