A mund të jetë lëkura më e prirur për plakje nëse hani natën vonë?

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Të gjithëve ndonjëherë na pëlqen të hamë diçka natën vonë, qofshin patate të skuqura apo çokollatë. Megjithëse e dimë që ky nuk është opsioni më i shëndetshëm, ndonjëherë nuk mund t’i rezistojmë kësaj dëshire, veçanërisht nëse shikojmë një film me një vakt të natës vonë. Por përveç faktit që ngrënia natën vonë ndikon shtimin në peshë, ajo është e dëmshme edhe për lëkurën.

Jason Emer, një dermatolog nga New York, thotë se shijimi i vakteve natën vonë ose një vakti më të madh jo vetëm që kontribuon në fryrjen e barkut dhe shtim në peshë, por mund të ndikojë në plakjen dhe dëmtimin e lëkurës, madje duke çuar edhe në kancerin e lëkurës.

Vaktet e rënda para gjumit mund të dobësojnë enzimën që mbron lëkurën nga rrezatimi UV i diellit, ka treguar një hulumtim i kryer nga Universiteti i Teksasit Qendra Mjekësore Jugperëndimore. Shkencëtarët zbuluan se zakonet e papërshtatshme të ngrënies prishin orën biologjike të lëkurës, duke çuar në një dobësim të një enzime të lëkurës që bllokon rrezatimin e dëmshëm ultraviolet.

Ndërsa është e rëndësishme të mbani në mend se këto teste janë bërë te minjtë, jo te njerëzit, ky prapëseprapë bën një argument shumë bindës kundër ngrënies natën vonë, shkruan KP.

“Me faktorin UV, është vërtetuar se ngrënia para gjumit (sidomos ëmbëlsirat) mund të rrisë nivelet e sheqerit në gjak dhe të krijojë inflamacion, i cili përkeqëson gjendje të tilla si puçrrat dhe ekzemat”, thotë Emer. Megjithatë, duhet të dimë se kur lejohemi të hamë në mbrëmje më së voni.

“Varet nga ajo që hani. Sa më i rëndë të jetë vakti, aq më gjatë duhet të prisni para se të shkoni në shtrat. Unë rekomandoj të paktën dy orë, për aq kohë sa i duhet trupit tuaj për të tretur pjesën më të madhe të ushqimit. Ju kurrë nuk duhet të shkoni në shtrat i fryrë dhe i ngopur”, thotë dermatologu Stewart Kaplan.

Lexo edhe :  Gjërat që duhet t’i bëni me partnerin sapo të zgjoheni

Megjithëse dermatologët thonë se është përgjithësisht më së miri të përmbaheni nga ushqimet e lehta, Emer paralajmëron se disa ushqime mund të përkeqësojnë efektet anësore të lëkurës, duke përfshirë skuqjen dhe puçrrat. Fajtorët më të këqij për këtë janë produktet e qumështit, çokollata, ushqimet e skuqura dhe gjithçka me një indeks të lartë glicemik, i cili është treguar se rrit prodhimin e vajit brenda natës dhe kontribuon në shfaqjen e puçrrave.

“Të hash ushqime të kripura natën vonë mund të bëjë që trupi ynë të mbajë ujë ndërsa përpiqet të shtypë kripën e shtuar dhe tonin e ekuilibrit në sistemin tonë”, thotë Renée Rouleau, një estetist i njohur në New York. Nëse vërtet keni nevojë të hani në mbrëmje, dermatologët thonë se qëndroni tek ushqimet organike dhe të papërpunuara, të tilla si frutat e pasura me antioksidues.

Pavarësisht se kur ose çfarë hani, sigurohuni që të bëni një rutinë të mirë të kujdesit për lëkurën mëngjesin tjetër, trajtoni fytyrën tuaj dhe vendosni një dozë të rëndë të kremit diellor, shkruan Real Simple.


Të fundit

Policia jep detaje për vrasjen e Delon Troqes: Humbi jetën në spital, dyshohet se autorët…

Një 38-vjeçar është ekzekutuar me armë zjarri të premten në darkë në lagjen “Pavarësia” të qytetit të Vlorës. Burimet nga...

“Një snajperist duke qëlluar”/ Video që bëri bujë rinis hetimet për krime lufte në Sarajevë

Prokurorët për krime lufte në Bosnje-Hercegovinë, kanë nisur hetime pas publikimit të një videoje, në të cilën supozohet se një snajperist shihet duke gjuajtur...

U ekzekutua me 15 plumba, familjarët e Delon Troqes dhunojnë me grushte mjekun e Reanimacionit

Pas ekzekutimit me 15 plumba të 38-vjeçarit Delon Troqe mbrëmjen e sotme në Vlorë, familjarët e tij kanë dhunuar një mjek reanimacioni. Viktima u dërgua...

“Do të na bëjnë presion për çështjen e Kosovës”, flasin mediat serbe: Vuçiç i frikësuar për takimin me Kurtin

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka shprehur frikën se në periudhën e ardhshme do të ketë presione të ndryshme politike për çështjen e Kosovës. Siç...

“Jam zhveshur për Mozzik-un”, Loredana habit me deklaratën

Çifti i njohur i reperëve, Loredana Zefi dhe Mozzik, janë në prag të publikimit të albumit të tyre më të ri. Të gjithë kishim menduar...

Lajme të tjera

Web TV