Orët e fundit të Bin Laden

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

SHBA iu deshën dhjetë vjet për t’i “dhënë fund” njeriut më të kërkuar, Osama bin Ladenit. Pas sulmit në Kullat Binjake të 11 shtatorit 2001, Osama bin Laden u bë armiku publik numër 1, por ai gjithmonë arrinte të shpëtonte nga armiqtë e tij të fuqishëm.

Në vitin 2010 u zbulua se ai ishte fshehur në qytetin Abbottabad, 60 kilometra larg Islamabadit, në Pakistan, pas përgjimit të një telefonate të bërë nga i dërguari i besuar i kreut të Al Kaidës, Abu Ahmed al Kuvajtit.

Kur identiteti i tij u konfirmua, Presidenti Obama autorizoi operacionin për eliminimin e tij, (Operacioni Gerónimo), i udhëhequr nga CIA dhe i kryer nga anëtarët e forcave speciale të Marinës SEAL.

Gazetari investigativ Seymour Hersh ka mbrojtur teorinë alternative se një oficer i inteligjencës pakistaneze informoi në këmbim të 25 milionë dollarëve dhe se autoritetet në Islamabad, nisur edhe nga shëndeti i dobët i Bin Laden, nuk bënë asgjë për të parandaluar atë.

Osama Bin Laden la pas qindra sulme, mijëra vdekje, katër gra dhe nëntëmbëdhjetë fëmijë. Trashëgimia e tyre jeton, terrorizmi xhihadist vazhdon të marrë jetë siç dëshmohet nga vrasja e dy gazetarëve spanjollë në Burkina Faso më 26 mars.


Të fundit

Dy vite nga vdekja e ushtarakëve shqiptarë në Letoni, rreshteri i mbijetuar mesazh prekës

Bëhen plot 2 vjet nga ngjarja tragjike, që i mori jetën dy ushtarakëve shqiptar me shërbim në bazën e...

U ekzekutua nga burri me kallashnikov, kjo është Liljana Buzo e cila la pas 3 fëmijë

Kjo është Liljana Buzo 54-vjeç, e cila mbeti viktimë e plumbave që u gjuajtën në drejtim të saj nga bashkëshorti, Koço Buzo. E ndjera...

Ky është 58-vjeçari Koço Buzo i cili ekzekutoi gruan dhe plagosi dy të tjerë

Ky që shihni në këtë foto është 58-vjeçari Koço Buzo autori i cili vrau gruan e tij në Elbasan. Ai e ka ekzekutuar bashkëshorten me...

Krimi në Elbasan/ Gjyqtarët panë ngjarjen nga dritarja! Autori e goditi me armë dhe shkelma

Krimi i rëndë në Elbasan, ka shokuar gjyqtarët e prokurorët e këtij qyteti, pasi një ish-punonjës policie Koço Buzo, ka qëlluar me 7 plumba...

Ministrat e jashtëm të G7 për Ballkanin: Mbështesim hapjen e negociatave me Shqipërinë

Në komunikatën e sotme të takimit mes ministrave të jashtëm dhe ministrave të zhvillimit të shtatë vendeve më të industrializuar të botës një vend...

Lajme të tjera

Web TV