Çfarë po ndodh në Durrës? ‘Blindohet’ qyteti me makina lufte dhe ushtarë të huaj

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Porti i Durrësit është bllokuar ditën e sotme nga prania e ushtarëve amerikanë dhe automjeteve ushtarake.

Kjo për shkak se në qytetin bregdetar po zhvillohet stërvitja e përbashkët “Defender Europe 21”, në kuadër të NATO. Në stërvitje do marrin pjesë rreth 28 mijë trupa nga 26 vende aleate dhe partnere.

Shqipëria do të jetë një nga 16 vendet që do të mirëpresin zhvillimin e kësaj stërvitjeje ushtarake, e cila ka për qëllim ndërveprimin e aleatëve dhe reagimin në raste krizash.


Të fundit

Ish-mbreti i Spanjës përballet me ligjin, ja arsyeja

Elemente të reja shfaqen rreth problemeve të mundshme ligjore të ish-mbretit të Spanjës, Juan Carlos, lidhur me taksat e...

Manastirliu thirrje pedagogëve dhe studentëve: Vaksinohuni para datës 11 tetor

Në të gjitha universitetet publike dhe jopublike në vend, ka nisur vaksinimi për pedagogë e studentë, për të rritur aksesin në vaksinim, për mbrojtjen...

Ministria e Arsimit njofton masat, ja si do të zhvillohet mësimi

Në prag të nisjes së vitit të ri shkollor, po merren masat që të respektohen protokollet e vendosura në kuadër të kufizimit të pandemisë...

COVID-19/ Ulje drastike e shifrave në Kosovë, vetëm 48 raste të reja në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në Kosovë është shënuar një ulje e lehtë e numrit të rasteve dhe viktimave nga COVID. Ministria e Shëndetësisë ka...

Shpërthen vullkani në Spanjë, mijëra të evakuuar (Video)

Shpërthimi i vullkanit në La Palma në Ishujt Kanarie Spanjolle ka shkatërruar shtëpitë dhe ka detyruar rreth 5,000 banorë të evakuohen. Llava nga vullkani...

Lajme të tjera

Web TV