Cilat janë efektet e ushtrimeve në lëkurën tuaj

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje
Nuk ka asgjë më të shëndetshme për trupin e njeriut sesa ushtrimet fizike. Ky është fakti. Por a e dini se çfarë ndodh me të vërtetë në lëkurën tuaj kur ushtroni dhe çfarë efektesh mund të ketë në të? Pasi të keni mbaruar ushtrimin, gjëja e parë që patjetër që do të vini re është një skuqje, por çfarë do të thotë kjo? Çfarë saktësisht është ky proces dhe si, në fund, ndikohet në lëkurën tuaj, pozitivisht dhe negativisht, kur ushtroni?

Përfitimet e ushtrimeve në lëkurë

  • -Rritja rrit rrjedhjen e gjakut në lëkurë dhe kjo siguron lëndë ushqyese për qelizat e lëkurës për t’i mbajtur ato jetësore.
  • -Ndërsa siguron gjak me lëndë ushqyese dhe oksigjen, ajo gjithashtu ndihmon për të hequr qafe papastërtitë që mund të kenë depërtuar në lëkurën tuaj.
  • -Ushtrimet zvogëlojnë stresin, kështu që indirekt përfitojnë në lëkurën tuaj.
  • -Së fundmi, trajnimi promovon elasticitetin e lëkurës, që do të thotë se do t’ju ndihmojë të dukeni më e re dhe më e freskët.

Efektet e mundshme negative të ushtrimeve në lëkurë

Një nga pasojat e ushtrimeve është djersitja. Kur djersiteni, mund të ndihmojë disa baktere të futen në lëkurën tuaj, kështu që duhet të bëni dush menjëherë pas stërvitjes dhe të vishni rroba të pastra pas stërvitjes, pasi bakteret mund të shkaktojnë njolla dhe puçrra të vogla. Gjithashtu, pasi djersa përmban kripë, mund të irritojë lëkurën tuaj.

A ndikon lloji i ushtrimeve në lëkurën tuaj?

Jo, nuk bën asnjë ndryshim nëse bëni yoga apo CrossFit pasi që të dy do të rrisin rrjedhën e gjakut. Por lëkura juaj do të reagojë ndryshe në varësi të sa djersitni. Përfundimi është se bërja e dushit dhe ndryshimi i rrobave menjëherë do të zvogëlojë shanset që bakteret të hyjnë në poret tuaja dhe të shkaktojnë puçrra ose probleme të tjera të lëkurës.

Lexo edhe :  10 shkaktarët e sëmundjeve të veshkave


Të fundit

Kjo është infermierja që humbi jetën në aksidentin e frikshëm në autostradën Lezhë-Shkodër (Foto)

Pasditen e sotme u regjistrua një aksident i rëndë në autostradën Lezhë-Shkodër pranë kryqëzimit të Kakarriqit, ku dy automjete...

E mitura përdhunohet nga shoku i klasës, akti filmohet nga 4 djem që ishin spektatorë

Një vajzë në ishullin grek të Kretës është abuzuar seksualisht nga shoku i klasës, i cili ftoi edhe 4 shokë të tij të ishin...

Fotografohet shumë afër Shqipërisë raketa e frikshme kineze që do të bjerë në Tokë

Një teleskop në vendin fqinjë, në Itali ka arritur të fotografojë raketën kineze e cila pritet që ditën e nesërme të bjerë në Tokë. Sipas...

A do të kandidojë Bujar Nishani për kryetar të PD-së? Përgjigjet ish-presidenti

Ish-presidenti Bujar Nishani është përgjigjur për herë të parë pyetjes nëse do të kandidojë për kryetar të Partisë Demokratike. I ftuar në ‘abc’, Nishani...

Dalin shifrat, ja sa vaksinime janë kryer deri më tani në Shqipëri

Që prej nisjes së procesit të vaksinimit masiv në Shqipëri, janë vaksinuar 585 mijë qytetarë. Lajmi është bërë i ditur nga ministrja e Shëndetësisë dhe...

Lajme të tjera

Web TV