“Të hapen negociatat”/ Spanja jep dritën jeshile për Shqipërinë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Spanja mbështet zgjerimin e Bashkimit Evropian në Ballkanin Perëndimor, duke besuar se kjo do të forconte stabilitetin dhe sigurinë në rajon. Lajmi i mirë është se Spanja i ka dhënë dritën jeshile edhe Shqipërisë, duke kërkuar hapjen e negociatave për vendin tonë.

Ministrja e Jashtme Maria Aranzazu Gonzalez Laya tha: Ne i shikojmë aspiratat e integrimit evropian të vendeve të Ballkanit si një mënyrë për të stabilizuar atë rajon, duke i dhënë asaj një dimension të ri sigurie dhe perspektive.

“Spanja nuk është vetëm në favor të zgjerimit, por është e angazhuar për të siguruar që të ketë një përshpejtim në fillimin e negociatave të pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, të dy vendet që kanë bërë më shumë përparim”, tha ajo.

Në intervistë, dhënë me rastin e një vizite në Madrid, ministrja e jashtme rikonfirmoi në të njëjtën kohë pozicionin e Spanjës kundër njohjes së pavarësisë së Kosovës.

“Ne jemi qartë në favor të mbrojtjes së integritetit të shteteve. Kjo është arsyeja pse ne nuk e njohim Kosovën, por kemi thënë gjithashtu se shpresojmë në një rezultat pozitiv të dialogut midis Prishtinës dhe Beogradit”, tha Gonzalez Laya.

Së bashku me Spanjën, Greqia, Rumania, Qiproja dhe Sllovakia nuk e njohin pavarësinë e Kosovës.


Të fundit

Milan rikthehet në Champions League, Verona ‘djeg’ Napolin dhe shpëton Juven (Rezultatet)

Teksa lufta për titull dhe ajo për mbijetesë ishte mbyllur, në javën e fundit ishte në lojës Champions League,...

Tronditet Shijaku, shpërthim me lëndë plasëse pranë banesës së 36-vjeçarit

Një shpërthim me lëndë plasëse ka ndodhur mbrëmjen e sotem në Shijak. Mësohet se shpërthimi ka ndodhur pranë banesës së 36 vjeçarit O.V, por fatmirësisht...

Ky ishull në Greqi ju jep shtëpi, tokë dhe 500 euro në muaj për të jetuar atje

Nëse keni ëndërruar gjithmonë të largoheni nga shtëpia dhe të jetoni në një parajsë tokësore, atëherë ka ardhur shansi juaj: një ishull idilik grek...

1 mln injektime deri në qershor/ Mbi 4 mijë vaksinime sot, më shumë se 716 mijë nga fillimi i fushatës

Ka shkuar në më shumë se 717 mijë numri i vaksinimeve të kryera në vend kundër pandemisë së koronavirusit. Nga fillimi i fushatës “Shqipëria buzëqesh”...

Fituesi i Eurovizion thith kokainë live gjatë spektaklit? Publikohet videoja që po bën xhiron e rrjetit

Një video e çuditshme po qarkullon në rrjet dhe bëhet fjalë pikërisht për artistin kryesor të gruopit italian që u shpallën fitues në Eurovizion...

Lajme të tjera

Web TV