Lukashenko “rrëmbeu” avionin/ Flet CEO i komanisë Ryanair, ja kush ishte në bord

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Vendet perëndimore akuzojnë Bjellorusinë për pirateri dhe kërkojnë mënyra për t’iu përgjigjur lëvizjes provokuese të regjimit Lukashenko, i cili devijoi fluturimin e avionit Ryanair nga Athina në Vilnius, duke e detyruar të ulet në Minsk. Ky veprim u bë për të arrestuar gazetarin Roman Protasevich.

Çështja do të dominojë bisedimet në samitin e sotëm europian, por mënyrat për t’u përgjigjur janë të kufizuara. Brukseli dhe Uashingtoni kanë vendosur tashmë një seri sanksionesh ekonomike mbi Minsk që nga viti i kaluar për shtypjen e tij brutale të protestave anti-Lukashenko.

Këto sanksione nuk ndikuan në sjelljen e Aleksandër Lukeshankos, aleat i ngushtë i Moskës. Zyrtarët nga regjimi bjellorus janë të ndaluar të udhëtojnë dhe të bëjnë biznes në Bashkimin Europian dhe Shtetet e Bashkuara. Një masë tjetër që diskutohet është anashkalimi i hapësirës ajrore të Bjellorusisë në fluturimet ndërkombëtare.

Tashmë, linja ajrore letoneze Baltic është kompania e parë që njofton se nuk do të përdor hapësirën ajrore bjelloruse në fluturimet e saj, përcjell abcnews.al.

Franca dhe partnerët e saj evropianë janë duke hartuar masa për të pezulluar fluturimet në hapësirën ajrore të Bjellorusisë dhe për të ndaluar uljen e avionëve kombëtarë të linjës ajrore të Belavia në aeroportet e Bashkimit Europian, ka njoftuar presidenca franceze.

“Ne jemi duke punuar në një paketë masash përveç sanksioneve kundër personave dhe është e mundur që ne të ndalojmë kalimet tokësore me BE,” sipas një burimi në zyrën e Emanuel Macron .

CEO i Ryanair Michael O’Leary foli për piraterinë e Bjellorusisë dhe tha se besonte se agjentët e KGB shërbimet sekrete ruse dhe bjelloruse kishin hipur në avion nga Athina dhe kishin zbritur në Minsk.

Kjo do të thotë që Ryanair ka detajet e pasaportës së këtyre agjentëve që u zhdukën pas zbarkimit dhe informacione të tjera që mund të ndihmonin në hetim. Shefi i policisë lituaneze tha se 126 pasagjerë ishin nisur nga aeroporti i Athinës dhe 121 kishin arritur më në Vilnius.


Të fundit

Lukashenko “rrëmbeu” avionin/ Flet CEO i komanisë Ryanair, ja kush ishte në bord

Vendet perëndimore akuzojnë Bjellorusinë për pirateri dhe kërkojnë mënyra për t’iu përgjigjur lëvizjes provokuese të regjimit Lukashenko, i cili...

Rama inspektim në shkollën “Ismet Nanushi”: Gati të presë 705 nxënës

Rindërtimi i objekteve arsimore të shkatërruara apo dëmtuara rëndë nga tërmeti nuk është ndalur për asnjë moment. Shkolla “Ismet Nanushi”, në fshatin Sukth të Durrësit,...

Komunistët kujtojnë Kongresin e Përmetit me foton e diktatorit: E bëri Shqipërinë lule

Është përkujtuar Kongresi i Përmetit, i mbajtur më datë 24 maj 1944. Në kujtim të dëshmorëve, i pranishëm në këtë ceremoni ishte edhe ish-presidenti i...

Përdhunimi i 15-vjeçares, shokon xhaxhai: Lista po zgjerohet, janë 8 pedofilë

Ngjarja e rëndë në Mirditë, ku një 15-vjeçare u abuzua seksualisht nga disa persona, duket se po merr përmasa edhe më të rënda. Xhaxhai i...

Plas sherri mes të rinjve/ Qëllohet me armë, mbetet e plagosur nëna e njërit prej djemve të përfshirë

Një konflikt i çastit në Malin e Moravës mes disa të rinjve ka përfunduar në dëmtime trupore të një gruaje. Konflikti për arsye banale...

Lajme të tjera

Web TV