Nga 9 qershori mund të udhëtoni drejt Francës, ja kushtet që duhet të plotësoni

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Qytetarët e bllokut europian të cilët janë vaksinuar, do të mund të udhëtojnë nga 9 qershori drejt Francës pa qenë e nevojshme të paraqesin një test COVID-19. Kështu thuhet në udhëzimin e ri të publikuar nga qeveria franceze.

Sidoqoftë, vizitorëve plotësisht të vaksinuar nga Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara do t’u kërkohet një test negativ, edhe pse edhe për ta kërkesa për karantinim të detyrueshëm hiqet dhe udhëtimet jo-thelbësore nuk do të ndalohen më.

MB dhe SHBA klasifikohen si zona portokalli nën një sistem udhëtimi “semafor” që Franca ka futur në përdorim, ku vendet kategorizohen në bazë të situatës epidemiologjike. Vizitorët jo të vaksinuar do të duhet të japin një arsye thelbësore për udhëtimin, një test negativ dhe gjithashtu do të duhet të bëjnë karantinë për shtatë ditë.

Vendet “e gjelbëra” përfshijnë të gjitha vendet e BE-së si dhe Australinë, Zelandën e Re, Korenë e Jugut, Izraelin, Libanin dhe Singaporin. Asnjë arsye jetike për hyrje nuk do të jetë e nevojshme dhe vetëm udhëtarët jo të vaksinuar do të duhet ende të bëjnë një test PCR prej më pak se 72 orë.

Vendet e klasifikuara “të kuqe” përfshijnë Afrikën e Jugut, Brazil, Indi dhe Turqi. Pavarësisht të vaksinuar apo jo, të gjithë vizitorët do të duhet të japin një arsye thelbësore për hyrjen në Francë, një test negativ dhe një periudhë karantine prej shtatë deri në 10 ditë pas mbërritjes.

 


Të fundit

Nga 9 qershori mund të udhëtoni drejt Francës, ja kushtet që duhet të plotësoni

Qytetarët e bllokut europian të cilët janë vaksinuar, do të mund të udhëtojnë nga 9 qershori drejt Francës pa...

Balla viziton manastirin e “Shën Joan Vladimirit” në Shijon: Elbasani është kryeqyteti i bashkëjetesës ndërfetare

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla vizitoi sot manastirin e “Shën Joan Vladimirit” në Shijon, Elbasan, ku përcolli mesazhe për nevojën...

Enca “tradhtohet” nga çarçafi , zbulohet me shumë seç duhet

Enca Haxhia është një nga këngëtaret më të përfolur e të pëlqyer te fansave në Shqipëri. Ajo, nuk pëlqehet vetëm për këngët që shpejt kthehen...

Publikohen kërkesat për të udhëtuar drejt Spanjës pa kufizime

Duke filluar nga e hëna, udhëtarët e vaksinuar nga e gjithë bota do të jenë në gjendje të hyjnë në Spanjë, jo vetëm evropianët....

Fitoi mandatin e tretë/ Sekretari Blinken uron Kryeministrin Rama: Zgjedhjet treguan gatishmërinë për të hapur negociatat

Pas fitores së mandatit të tretë në zgjedhjet e 25 prillit, Kryeministrit Rama i ka ardhur një mesazh urimi nga Sekretari amerikan i Shtetit...

Lajme të tjera

Web TV