E shkarkoi Kuvendi/ Meta: Po pres me durim e qetësi të bashkëpunoj me shumicën e re

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Presidenti Ilir Meta reagoi sot për herë të parë pas vendimit të Kuvendit për shkarkimin e tij me 104 vota.

Në një bashkëbisedim me gazetarët, Meta tha se nuk ka asnjë shqetësim nga akti antikushtetues i Kuvendit, ndërsa shtoi se pret me shumë qetësi e durim përfundimin e procesit të ankimimeve për 25 prillit, që të bashkëpunojë me shumicën e re.

“Siç e dini, pushtetin në gjithë territorin e vendit e kontrollon një parti. Nuk po ju lodh kokën as juve dhe as gjithë shqiptarëve, sepse të gjithë e dinë çfarë ka ndodhur. Nuk po japim shfaqje këtu se çfarë është deklaruar kundër Presidentit, por është një gjë tepër e qartë që gjitha shqetësimet e presidentit u verifikuan. Do ishte mirë të kishim pasur zgjedhje model, por e dimë shumë mirë të gjithë ata që duan ta dinë, se presidenti ka bërë çdo përpjekje për të parandaluar degradimin e standardit të zgjedhjeve.

Është për të ardhur keq që numri i denoncimeve zgjedhore para dhe pas procesit të zgjedhjeve është shumë herë më i lartë se në 2017. Kjo ka ndodhur për shkak të mos hetimit të dosjeve të Dibrës e Shijakut, por edhe për shkak të sfidës që është bërë publikisht për të përsëritur tërmetin e Dibrës edhe në Vlorë, e gjithë Shqipërinë.

Nuk kam asnjë shqetësim nga akti antikushtetues i parlamentit njëpartiak. Unë pres me shumë qetësi e durim përfundimin e ankimimeve dhe të bashkëpunoj me shumicën e re, me opozitën e re, ne Parlamentin e ri, në respekt të Kushtetutës, për rivendosjen e llogaridhënies në të gjitha nivelet. Janë të gjitha mundësitë që kjo të vijojë në Kuvendin e ri”, tha Meta.


Të fundit

E shkarkoi Kuvendi/ Meta: Po pres me durim e qetësi të bashkëpunoj me shumicën e re

Presidenti Ilir Meta reagoi sot për herë të parë pas vendimit të Kuvendit për shkarkimin e tij me 104...

Vijon shembja e objekteve të paligjshme në Ksamil dhe në Velipojë, IKMT publikon bilancin

Prej ditës së hënë Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit ka nisur operacionin për prishjen e ndërtesave pa lejë në vijën bregdetare. Operacioni ka nisur...

Rrëfimi tronditës i vajzës së përdhunuar në moshën 12-vjeçare: Shoqëria më quajti “të përdalë”

Një rrëfim tronditës vjen nga një 12-vjeçare e abuzuar seksualisht, në emisionin “Me Zemër të Hapur”, në News24. Vajza, që sot është 19 vjeçe,...

Mori vaksinën Astrazeneca, 18-vjeçarja humb jetën nga tromboza

Dy javë pasi mori vaksinën e AstraZenecas, 18 vjecarja Camilla Canepa ka ndërruar jetë në Itali për shkak të një tromboze të rëndë në...

Mbërrijnë 25 mijë doza të vaksinës Sputnik, Manastirliu: Gati të ulim fashën e vaksinimit

Sapo kanë mbërritur 25 mijë doza të vaksinës Sputnik V, duke çuar kështu në mbi 936 mijë sasinë e vaksinave anti-COVID të mbërritura në...

Lajme të tjera

Web TV