Mori vaksinën Astrazeneca, 18-vjeçarja humb jetën nga tromboza

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Dy javë pasi mori vaksinën e AstraZenecas, 18 vjecarja Camilla Canepa ka ndërruar jetë në Itali për shkak të një tromboze të rëndë në gjoks.

Vajza, e cila mëse e shëndetshme u imunizua në 25 maj pasi mori pjesë në të parën “open day” në Liguria, ku personave 18 vjec e lart iu kërkua të merrnin vullnetarisht vaksinën me vector viral.

Problemet u shfaqën në 5 qershor, kur vajza u dërgua në spital. Një ditë më pas, u operua për heqjen e trombës dhe reduktimin e presionit në kokë. Vajza përfundoi në reanimacion, dhe gjendja e saj nuk po ndryshonte. Pas vdekjes, prindërit kanë lejuar që organet e 18 vjeçares të përdoren për të shpëtuar jetë të tjera.

Nga kjo do të përfitojnë 5 të sëmurë rëndë. Më herët, ekspertët kryesorë të shëndetësisë në Itali lëshuan një paralajmërim të ri që vaksina e Astra Zeneca të mos përdoret tek personat nën 50 vjec, pasi disda rajone të vendit ndërmorën nisma masive vaksinimi duke ofruar të rinjve dozat e papërdorura.


Të fundit

Mori vaksinën Astrazeneca, 18-vjeçarja humb jetën nga tromboza

Dy javë pasi mori vaksinën e AstraZenecas, 18 vjecarja Camilla Canepa ka ndërruar jetë në Itali për shkak të...

Mbërrijnë 25 mijë doza të vaksinës Sputnik, Manastirliu: Gati të ulim fashën e vaksinimit

Sapo kanë mbërritur 25 mijë doza të vaksinës Sputnik V, duke çuar kështu në mbi 936 mijë sasinë e vaksinave anti-COVID të mbërritura në...

16-vjeçarja vrau, copëtoi dhe dogji trupin e babait me të dashurin sepse ishte kundër dashurisë së tyre

Me të qeshura dhe “fytyra tallëse” kanë përballuar 2 të rinjtë, Aaron Guerrero, 18 vjeç dhe Sierra Halseth 16 vjeç, krimin makabër që kryen. Ka...

Bie nga ballkoni, humb jetën fëmija 3 vjeç në Itali

Një fëmijë një vjeç vdiq pasi ra nga ballkoni i një shtëpie në veri të Martinsicuro (Teramo), Itali. Sipas mediave italiane, djali i vogël, i...

Krujë/ Kontrollonte drogë, policia gjen edhe 2 armë zjarri të fshehura

Policia e Krujës ka vendosur në pranga shtetasin P. K., pasi këtij të fundit i janë gjetur dy armë zjarri dhe disa fidanë. Policia...

Lajme të tjera

Web TV