Vrasja në ish-Bllok/ Merviol Bilo fiton lirinë, argumenti i avokati që e shpëtoi nga burgu: Përdori armën se…

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ish-komandoja Meviol Bilo u cilësua fajtor nga gjykata e Tiranës për plagosjen e rëndë të Elio alias Esmerald Hatos, në ngjarjen e 4 tetorit 2018 në ish-Bllok, ku mbeti i vrarë Fabian Gaxha, si dhe u plagos Ervis Martinaj. Ai u dënua me 7 vite burgim për plagosje dhe armëmbajtje pa leje dhe dënua me 7 vite burgim.

Për shkak të gjykimit të shkurtuar, ky dënim iu reduktua në 4 vite e tetë muaj. Por ish komandoja nuk do të shkojë në burg, pasi dënimi iu konvertua ne 4 vite e 8 muaj shërbim prove. Gjatë gjykimit, avokati Alban Bengasi arriti të bindte gjykatën se Bilo reagoi me armë për shkak se i rrezikohej jeta.

Me këtë argument, se ai kishte reaguar për shkak të nevojës ekstreme, gjykatësi paraprak i pushoi ish ushtarakut akuzën e vrasjes së Fabian Gaxhës. Nga ky moment, Bilo mund të dalë në liri, përderisa është shuar edhe masa e sigurisë për të. Ai jetoi në arrati që nga mbrëmja e ngjarjes së rëndë.

Ndërkohë, biznesmeni Ervin Mata dhe miqtë e tij Fabio Allushi dhe Ajaks Boshnjaku, të cilët u mbrojtën në proces nga mbrojtësit Bengasi dhe Elton Hyseni, u dënuan për moskallëzim krimi me 6 muaj burgim që zbret në 4 muaj për shkak të gjykimit të shkurtuar. Gjykata e pezulloi ekzekutimin e dënimit dhe urdhëroi Matën, Allushin dhe Boshnjakun të kryejnë secili nga 100 orë punë në interes publik. Me shërbim prove u dënua edhe Geldo Hoti.


Të fundit

Vrasja në ish-Bllok/ Merviol Bilo fiton lirinë, argumenti i avokati që e shpëtoi nga burgu: Përdori armën se…

Ish-komandoja Meviol Bilo u cilësua fajtor nga gjykata e Tiranës për plagosjen e rëndë të Elio alias Esmerald Hatos,...

Aksident i rëndë panë stadiumit “Air Albania”, makina përplas motoristin e picave

Një aksident i rëndë është regjistrua pak më parë pranë Stadiumit Kombëtar. Burime për mediat bëjnë me dije se një motorist është përplasur me...

Vrau pa iu “dridhur dora” të shoqen 20-vjeçare, flet avokati i pilotit grek: Është penduar

Avokati i 32-vjeçarit Babis Anagnostopulos tha se klienti i tij është penduar për krimin e rëndë që kreu, duke mbytur të shoqen Caroline një...

Veliaj publikon pamje nga Parku Helen: Të dielën organizojmë TiranaThlon-supergarën më emocionuese

Kryebashkiaku Erion Veliaj, ka publikuar në rrjetin social Instagram pamje nga Parku Helen në liqenin e Farkës, ku të dielën më 20 qershor 2021,...

Lajm i mirë/ ‘Zbutet’ Greqia, hap kufijtë me Shqipërinë

Greqia ka vendosur më në fund të hapë kufijtë me Shqipërinë. Lajmi konfimohet nga Top Channel prej Ministrisë të Turizmit të Greqisë. Sipas qarkores që...

Lajme të tjera

Web TV