Free Porn
xbporn
Free Porn

manotobet

takbet
betcart
betboro

megapari
mahbet
betforward


1xbet
teen sex
porn
djav
best porn 2025
porn 2026
brunette banged
Ankara Escort
1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
deneme bonusu veren bahis siteleri
deneme bonusu
casino slot siteleri/a>
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Cialis
Cialis Fiyat
deneme bonusu
padişahbet
padişahbet
padişahbet
deneme bonusu 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet untertitelporno porno 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet سایت شرط بندی معتبر 1xbet وان ایکس بت pov leccata di figa
best porn 2025
homemade porn 2026
mi masturbo guardando una ragazza
estimare cost apartament precisă online
blonde babe fucked - bigassmonster

Lufta e Dytë Botërore, nis rezistenca e Kinës ndaj pushtimit Japonez

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

7 korrik 1937

Lufta e rezistencës ndaj pushtuesve japonezë (ose siç quhet edhe në historinë sovjetike, Lufta Kombëtare Çlirimtare e popullit kinez kundër pushtuesve japonezë) filloi më 7 korrik 1937 nga “incidenti në Ura Lugouciao”. Data e fundit të kësaj lufte konsiderohet të jetë 15 gusht 1945. Në këtë ditë, perandori i Japonisë njoftoi dorëzimin e pakushtëzuar të vendit të tij.

Një numër i historianëve kinezë e konsiderojnë 7 korrik 1937 si datën e fillimit të Luftës së Dytë Botërore. Historianë të tjerë në PRC shkojnë edhe më tej dhe ofrojnë që të konsiderohen të jenë fillimi i Luftës së Dytë Botërore më 19 shtator 1931, kur Japonia, pas provokimit të planifikuar për atë në hekurudhë, Shenyang filloi të kapte Manchuria (verilindje të Kinës). Kina beson se Japonia duke zënë Mançurinë, dy vjet përpara se ardhja e Hitlerit në Gjermani, kaloi rezultatet e Luftës së Parë Botërore dhe filloi rishpërndarjen e paqes në rajonin e Azisë së Paqësorit.

Në media, Lufta e Dytë Botërore tani është referuar si “Lufta e Botës kundër Fashizmit”. Ka një shenjë të barazisë midis fashizmit gjerman dhe militarizmit japonez. Në propagandë, të llogaritur për lexuesit kinezë dhe të huaj, thekson se Kina luajti një rol të rëndësishëm në Luftën e Dytë Botërore dhe në rajonin e Azisë së Paqësorit nuk është e dyshimtë.

Në konferencën e internetit të organizuar nga agjencia Xinhua, profesor i Universitetit të Universitetit të Pekinit, Drejtor i Muzeut Përkujtimor të Luftës së Rezistencës ndaj pushtuesve japonezë, zëvendëskryetar i Shoqatës së Muzeve të Pekinit Van Xinhua udhëhoqi argumentet e mëposhtme:
1. Kina pësoi humbjet më të mëdha njerëzore dhe materiale në Luftën e Dytë Botërore. Nëse e konsideroni nga data e fillimit të luftës së rezistencës ndaj pushtuesve japonezë, humbjet e Kinës tejkaluan 35 milionë njerëz, dhe dëmtimi i drejtpërdrejtë material arriti në 600 milionë dollarë në çmimet e kohës.
2. Kina reagoi heroikisht për pushtuesit japonezë për 14 vjet. Veprimet lëvizëse në territorin e tyre Kina mbolli 80% të personelit të forcave të armatosura japoneze. Kështu, Japonia nuk mund t’i dërgonte trupat e tij në teatrot e Veprimit të Azi-Paqësorit dhe Evropës.

Kina konsiderohet të jetë përdorimi i Shteteve të Bashkuara të armëve atomike nga një prej faktorëve që thyen rezistencën e ushtrisë japoneze. Sipas Van Xinhua, edhe nëse armët atomike nuk u aplikuan dhe BRSS nuk do të hyjë në luftë me Japoninë, atëherë populli kinez ende do të fitonte ushtrinë japoneze. Burimet njerëzore dhe materiale të japonezëve nuk do të lejonin kontrollin e vendit me një popullsi dhe territor të tillë të madh. Ëang Xinhua beson se nuk ka imagjinuar ndonjë vështirësi të mobilizojë disa milionë njerëz. “Kina nuk mund të fitonte, fitorja e popullit kinez ishte e natyrshme dhe e përcaktuar historikisht”, e konsideron këtë historian.

Duke folur për lirimin e Kinës verilindore nga Ushtria e Kuqe Sovjetike, shprehje të tilla përdoren në shtypin PRC: “Bashkimi Sovjetik dërgoi trupa në verilindje të Kinës”, “Ushtria e Kuqe sovjetike kontribuoi në mënyrë aktive në forcat e armatosura kineze në humbjen e forcave të armatosura kineze në humbjen e Japoneze. ”
Vendet aleate në luftën e rezistencës ndaj pushtuesve japonezë na quhen, Mbretëria e Bashkuar dhe “një numër i vendeve të tjera”. Në të njëjtën kohë, shtypi kinez pranon se aderimi i BRSS në luftë “përshpejton ndjeshëm procesin çlirimtar të vendit nga pushtuesit japonezë”.

Lexo edhe :  Studimi: Taylor është një model për ata që janë në luftë me çrregullimet e të ngrënit

Duke folur për Japoninë moderne, në mediat kineze, theksohet se, ndryshe nga ish-agresori tjetër – Gjermania, Japonia nuk e njohu fajësinë e tyre për të gjitha ato krime dhe mizori që trupat japoneze të kryera në territoret e pushtuara dhe nuk paguajnë kompensim për Kinën për dëmtimin e shkaktuar. Gjenerata e tretë e menaxherëve kinezë të udhëhequr nga Jiang Zemin u arrit në mënyrë aktive nga kompensimi i Japonisë për vendin e shkaktuar nga vendi.
Ngurrimi i Japonisë për të njohur fajësinë e tyre historike konsiderohet në Kinë si planet militariste dhe konkrete për këtë vend, që është stimuli kryesor në marrëdhëniet midis këtyre dy vendeve.

Profesioni i Kinës filloi më 19 shtator 1931 pas provokimeve të planifikuara nga japonezët në hekurudhën e ruajtur nga hekurudha në Shenyang. Japonia shfrytëzoi mungesën e unitetit në Kinë, që zgjati luftën civile dhe civilët e militaristëve kinezë, si dhe një situatë ndërkombëtare të pafavorshme për Kinën, plot izolimin e plotë të Kinës nga BRSS pas ngjarjeve të njohura të vitit 1929 (konflikt në CAË), gjë që çoi në prishjen e marrëdhënieve diplomatike midis dy shteteve. Deri në fund të vitit 1931, të gjitha Manchuria (Kina verilindore) ishte nën kontrollin japonez.

Më 1 mars 1932, Manchuria u njoftua nga shteti japonez i Manzhou. Në krye të qeverisë së kukullave, lokomotiva e të cilave u zgjodh Changchun, vendosën PU dhe, pasardhësi i dinastisë manchuriane Qing në Kinë para fillimit të vitit 1912. Japonia filloi të kthejë territorin e Manzhou-Shko në bazën strategjike dhe ushtarake-industriale për vendosjen në agresionin e ardhshëm kundër Kinës. BRSS dhe shtete të tjera. Për një vjet e gjysmë, deri në maj 1933, Japonia kapi një territor të madh dhe filloi të “zotëronte” këto toka. Pas fillimit të “zhvillimit” të tokës së kapur, format kryesore të agresionit të Japonisë në Kinë për disa vite janë bërë kontrabandë përmes zonës së çmilitarizuar të Kinës veriore, e cila është shkatërruar për të shkatërruar sistemin e qarkullimit monetar në vend dhe inkurajues Lëvizja separatiste kishte për qëllim ndarjen e Kinës.

Në korrik-gusht 1935, në Moskë në Kongresin VI, Comintern vendosi të krijojë në Kinë nën drejtimin e Partisë Komuniste të Kinës të Frontit Kombëtar të Unifikuar të Atiponit. Delegacioni kinez përgatiti me ndihmën e udhëheqjes së kominës “apel për njerëzit e shpëtimit të Japonisë dhe shpëtimit të atdheut” të datës 1 gusht 1935. Në atë kohë, udhëheqja e partisë Gomindan nuk kishte një mendim të vetëm krijimi i një front të vetëm me PDA.

Më 8 korrik 1937, gjatë mësimeve të natës të pjesëve japoneze të lidhura në zonën Baipin (aktualisht – Pekin), Ura e Lugouciao kishte një përplasje të kompanisë japoneze me njësi kineze në të njëjtën zonë. Ky incident ishte fillimi i luftës së rezistencës ndaj agresorëve japonezë që zgjatën deri në vitin 1945. Vendosja e një lufte në shkallë të gjerë me pushtuesit japonezë kontribuan në krijimin e një front të vetëm kombëtar të Antiappon.

Të fundit

Tre shenjat e Horoskopit që kthehen gjithmonë te ish partneri

Vazhdimi pas ndarjes nuk është gjithmonë i lehtë, veçanërisht nëse i përkisni një prej shenjave të mëposhtme që lehtë...

Ja pse nuk duhet të flini me dritën ndezur!

Rritja e ekspozimit ndaj dritës gjatë natës gjatë orës 12:30 dhe 18:00 është e lidhur me një rrezik më të lartë të zhvillimit të...

Këto janë ushqimet të cilat falsifikohen më shpesh

Ushqimi i falsifikuar është një industri shumë miliarda dollarësh. Çdo ditë, konsumatorët mashtrohen të blejnë ushqime të etiketuara dhe të falsifikuara pa e vënë...

Moska arrin marrëveshjen e radhës me Kievin, shkëmbehen dhjetëra të burgosur lufte

Moska ka shkëmbyer 95 robër lufte ukrainas për një numër të barabartë të të burgosurve rusë, konfirmoi Ministria e Mbrojtjes të mërkurën. Trupat janë transportuar...

BE vijon diskutimet për heqjen e masave ndaj Kosovës

Përkundër pritjeve dhe paralajmërimeve se masat e Bashkimit Evropian ndaj Kosovës do të hiqen, së paku gradualisht, kjo nuk ka ndodhur ende. Verën e kaluar,...

Lajme të tjera

Web TV