Tërheqja e forcave të SHBA dhe NATO-s, gratë afgane armatosen dhe dalin në rrugë kundër talibanëve (Foto)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Largimi i trupave amerikane nga Afganistani ka bërë që të forcohen ndjeshëm Talibanët. Tërheqja e forcave të SHBA-së dhe NATO-s ka shtuar edhe më shumë pasigurinë në këtë rajon.

Së fundmi, qindra gra kanë rrëmbyer armët dhe kanë dalë në rrugë në Afganistanin Verior dhe Qëndror.

Një nga demonstratat më të mëdha ishte në provincën qendrore Ghor, ku qindra gra dolën këtë fundjavë, të armatosura dhe me parulla anti-Talibane.

Tërheqja e forcave të SHBA dhe NATO-s, gratë afgane armatosen dhe

“Kishte disa gra që thjesht donin të frymëzonin forcat e sigurisë, thjesht simbolike, por shumë më tepër ishin gati të shkonin në fushat e betejës,” tha Halima Parastis.

“Kjo përfshin edhe veten time. Unë dhe disa gra të tjera i thamë guvernatorit rreth një muaj më parë se ne jemi gati të shkojmë dhe të luftojmë. ”

Talibanët kanë future nën kontroll territorin rural të Afganistanit, duke marrë me dhjetëra rrethe, përfshirë vende të tilla si provinca veriore Badakhshan, e cila 20 vjet më parë ishte një bastion anti-Taliban.

Në zonat që kontrollojnë, Talibanët tashmë kanë vendosur kufizime në arsimimin e grave, lirinë e lëvizjes dhe veshjen e tyre. Madje po kërkohet të vendosin burka.

Rreth 1,000 ushtarë afganë hynë në Taxhikistan ditën e hënë në përpjekje për të shmangur vdekjen nga ofensiva talebane në veri të Afganistanit.


Të fundit

Tërheqja e forcave të SHBA dhe NATO-s, gratë afgane armatosen dhe dalin në rrugë kundër talibanëve (Foto)

Largimi i trupave amerikane nga Afganistani ka bërë që të forcohen ndjeshëm Talibanët. Tërheqja e forcave të SHBA-së dhe...

Pushuesit në Velipojë bëjnë plazh nudo! Qytetarët të shqetësuar: Jemi me fëmijë e familjarë

Jemi mësuar tanimë që në bregdetin tonë të shohim turistë e njerëz që pa kurrfarë kompleksi dalin nudo në plazh. Edhe pse Shqipëria nuk...

Një person i tretë në lojë/ Kush është gruaja që hyri mes pilotit grek dhe Carolinës, misteri i vrasjes

Hetimet për vrasjen e 20-vjeçares Caroline Crouch nga burri i saj Babis Anagnostopoulos kanë marrë një kthesë të papritur. Policia greke po dyshon se...

Akuza për mashtrim dhe pastrim parash, arrestohet presidenti i klubit portugez

Probleme për Benfikën, klubin e madh portugez. Presidenti Luis Filipe Vieira, i cili qëndron në krye të “Shqiponjave të Lisbonës prej vitit 2003, është...

Kryeqyteti Europian i Rinisë 2022/ Veliaj: Do të jetë viti më fantastik për të rinjtë shqiptarë

Në vitin 2022 Tirana do të marrë titullin Kryeqyteti Europian i Rinisë – një vlerësim, i cili do të sjellë në qytetin tonë mijëra...

Lajme të tjera

Web TV