Takimi dy ditor Kosovë-Serbi në Bruksel, “DW”: Asnjë përparim

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Delegacionet e Serbisë dhe Kosovës në Bruksel në kuadër të dialogut me ndërmjetësimin e BE kanë akuzuar njeri-tjetrin për moszbatimin e marrëveshjeve të arritura Kosovë-Serbi.

Në Bruksel për dy ditë radhazi u takuan delegacionet e Kosovës dhe Serbisë me të ngarkuarin e Bashkimit Evropian në dialogun Kosovë-Serbi Mirosllav Lajçak, por nuk u shënua asnjë përparim. Të dyja palët akuzuan njera-tjetrën për moszbatim të marrëveshjeve të deritashme. I ngarkuari i BE-së për dialogun, Mirosllav Lajçak, diskutimet e delegacioneve në Bruksel që i zhvilloi edhe ndarasi edhe bashkë. Ai i quajti ato përmbajtësore. “Diskutime të gjera për elementet e dialogut, marrëveshjet e kaluara, çështjet aktuale dhe hapat e ardhshëm në drejtim të normalizimit të raporteve mes Kosovës dhe Serbisë”, shkroi Lajçak në  Tëitter.

Pala serbe nuk ka përmbushur detyrimet

Pala kosovare e kryesuar nga zëvëndëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, që është i ngarkuar me çështjen e dialogut, tha se në takim është diskutuar për marrëveshjet e arritura deri tani në kuadër të dialogut dhe për vërejtjet që kanë palët në lidhje me zbatimin e tyre. “Ne kemi parashtruar vërejtjet tona për marrëveshjet në lidhje me hapat e deritanishëm të Serbisë, përshembull për marrëveshjen për menaxhimin e integruar të kufirit, njohjen e diplomave, lirinë e lëvizjes, pastaj marrëveshjen e fusnotës, pasi kemi parë që pala serbe nuk i ka përmbushur detyrimet e saj ndaj këtyre marrëveshjeve”, tha zëvëndëskryeministri Bislimi.

 


Të fundit

Britney Spears “harron” gjyqin me të atin, pozon nudo përpara pasqyrës

Këngëtarja me famë botërore Briteny Spears ka qenë në qendër të mediave pas procesit gjyqësor me babain e saj. Ylli...

Fitorja e Anglisë ndaj Danimarkës/ Ish-lojtari i Liverpool: Vendim i turpshëm, nuk ishte penallti

Anglia korri një sukses historik ndaj Danimarkës, duke u kualifikuar për herë të parë në finale e një “Euro”. Ajo fitoi me rezultatin 2-1, falë...

Zbulohet brenda një jave diamanti i tretë më i madh në botë, ja ku ndodhet

Një diamant i madh i papërpunuar, mbresëlënës, me reflektime të argjendta, është zbuluar në Botsvana, njoftoi kompania kanadeze Lucara. Guri i çmuar 1,174 karat, i...

Transportonte emigrantë ilegalisht, në pranga 23-vjeçari nga Lazarti

Policia ka arrestuar një person pasi është kapur duke transportuar emigrantë të paligjshëm brenda mjetit që ai drejtonte. Nga shërbimet e Policisë Kufitare Kakavijë, në...

Përgjimet/ “Mbushja shpejt se është çuni i shefit”, Fatos Tushe merrte naftën e fermerëve

Është zbardhur dosja e plotë e zyrtarëve të Lushnjes, të cilët akuzohen nga SPAK për shpërdorim detyre dhe korrupsion. Duket se emri më i...

Lajme të tjera

Web TV