Doza e tretë e vaksinës anti-Covid, OBSH-ja del kundër: Jo derisa të imunizohen vendet e varfra

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Udhëheqësi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka paralajmëruar kundër sigurimit të dozave përforcuese të vaksinave kundër koronavirusit për ata që tashmë janë vaksinuar, teksa varianti Delta “përhapet në botë” dhe vendet e varfra nuk kanë pranuar vaksina ende. Shefi i OBSH-së ka thënë më 12 korrik se disa punëtorë shëndetësorë në vijën e parë të frontit, ende janë të pavaksinuar.

Thirrja e tij vjen ndërkohë që shumë qeveri po përballen me hezitim për vaksinim dhe shqetësime për variante më të transmetueshme të koronavirusit. “Dallimi në furnizime me vaksina kundër COVID-19 në botë është shumë i madh dhe jo i barabartë. Disa shtete dhe rajone janë duke porositur miliona doza përforcuese, para se shtetet tjera të vaksinojnë punëtorët shëndetësorë dhe grupet më të rrezikuara”, tha Tedros. Ai ka përmendur prodhueset amerikane të vaksinave, kompanitë Pfizer dhe Moderna, që po planifikojnë të ofrojnë doza përforcuese për të siguruar imunitet afatgjatë.

Mirëpo ai ka sugjeruar që këto doza duhet të dërgohen te skema COVAX, e OBSH-së, e cila synon të ndajë vaksina për vendet e varfra. “Varianti Delta po përhapet në botë, duke nxitur shpërthime të reja, të infektuar dhe të vdekur”, ka thënë Tedros. Sipas tij, për variantin Delta – i identifikuar fillimisht në Indi – tani është raportuar në 104 shtete. Këtë javë, Anthony Fauci, ekspert për koronavirusin në Shtetet e Bashkuara, ka thënë se është shumë herët për të rekomanduar dozën përforcuese për ata që tashmë janë vaksinuar kundër COVID-19, sëmundjes që shkakton ky virus.


Të fundit

Doza e tretë e vaksinës anti-Covid, OBSH-ja del kundër: Jo derisa të imunizohen vendet e varfra

Udhëheqësi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka paralajmëruar kundër sigurimit të dozave përforcuese të vaksinave...

“Qase gjoksin këtu, jo mos e hiq dorën”/ Hoxha prek gazetaren në pjesë intime për t’i zgjidhur problemet

Fiks Fare transmetoi mbrëmjen e të hënës rastin e një të ashtuquajturi “hoxhë”, i cili me anë të nuskave që lidhte merrte përsipër zgjidhjen...

Zbuloni çfarë i ndodh trurit dhe trupit tuaj kur ndiqni futboll

Nëse keni përjetuar një gjendje ankthi para dhe gjatë finales Itali-Angli në Euro 2020, ose nëse keni qenë të zemëruar kur ekipi juaj i...

Miliarderi shqiptar rrëfen herën e parë që u ndje vërtet i pasur

Në shoqërinë tonë, por edhe ato perëndimore, fatkeqësisht ekzistojnë modele sjelljesh dhe edukimi të gabuara, që shumë të rinj e të reja i ndjekin,...

Një shqiptar në mesin e tyre/ Zbulohet formacioni më i mirë në Euro 2020

Pas përfundimit të Euro 2020, UEFA ka publikuar më të mirët e Euro 2020, ose më saktë edhe formacioni top 11, ku është edhe...

Lajme të tjera

Web TV