“Baron” droge në Kolumbi dhe i dënuar me burgim të përjetshëm në Shqipëri/ Lirohet nga Gjykata e Elbasanit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Agim Çerma, i arrestuar në Kolumbi si baron droge, rezulton të jetë i dënuar në vendin tonë me burgim të përjetshëm për vrasje.

Çerma këtë dënim e ka marrë nga Gjykata e Elbasanit në vitin 1998 për vrasjen e Gezim Liçit dhe plagosjen e efektivëve të policisë si dhe dëmtimin e makinave të tyre.

Ngjarja ka ndodhur në ’97-ën po në Elbasan. Në atë kohë u arrestua dhe vëllai i Agimit, Gazmend Çerma, i cili u dënua me 11 vite burg. Ky i fundit e ankimoi këtë vendim në Apelin e Durrësit, kërkesë qe iu refuzua.

Në ankimimin e bërë prej tij, Gazmend Çerma ia kalon përgjegjësinë të vëllait, Agimit, duke argumentuar se nuk kishte dijeni se i vëllai i tij kishte armë me vete dhe se do të kryente vrasjen. Bashkë me dy vëllezërit u arrestuan edhe disa persona të tjerë.

Ndërkohë edhe pse i dënuar përjetë, për arsye ende të paqarta, Agim Çerma ka fituar lirim me kusht nga Gjykata e Lezhës. Pasi la qelinë e burgut, Agim Çerma mendohet se është larguar drejt vendeve te Europës dhe më pas në vendet e Amerikës Latine ku është përfshirë në trafikun ndërkombëtar të drogës.

Policia shqiptare për shkak se kishte dyshime mbi aktivitetin kriminal te Çermës në trafikun e drogës, ka kërkuar informacion me letërporosi autoriteteve të huaja.

 


Të fundit

“Baron” droge në Kolumbi dhe i dënuar me burgim të përjetshëm në Shqipëri/ Lirohet nga Gjykata e Elbasanit

Agim Çerma, i arrestuar në Kolumbi si baron droge, rezulton të jetë i dënuar në vendin tonë me burgim të...

Grida Duma ngatërron Bajramin e madh me Kurban Bajramin, komentuesit: Paske pi içik o jetë

“Bajrami i madh, falja e namazit herët në mëngjes, vizitat tek fqinjët e të afërmit për t’i uruar dhe ndjenja e të qenit pranë...

Kërkohej ndërkombëtarisht, arrestohet në Tiranë 42-vjeçari

Një tjetër person në kërkim ndërkombëtar bie në prangat e Policisë. Arrestohet përkohësisht, me qëllim ekstradimi drejt Italisë, 42-vjeçari i dënuar me 6 vite...

Shqiponja e parë e Artë e trajtuar në Shqipëri gjendet e plagosur, ja çfarë ndodhi pasi iu vendos pajisja GPS

Në 16 Shkurt 2021 rangers te Administratës së Zonave të Mbrojtura të Qarkut të Beratit gjetën një individ të ri të Shqiponjës së Artë...

Lamborghini garonte me BMW-në me 225 KM/H, ja gjoba e policisë

Shpejtësi e çmendur në rrugët e Shqipërisë! Policia Rrugore ka kapur dy automjete luksoze duke bërë gara në aksin Fier-Vlorë. Makinat, një Lamborghini dhe një...

Lajme të tjera

Web TV