Haxhillëk me kufizime edhe 2021

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Pelegrinët myslimanë, të vaksinuar kundër COVID-19, janë mbledhur gjatë fundjavës për haxhillëk në Arabinë Saudite, e cila ua ka ndaluar pjesëmarrjen besimtarëve nga jashtë për të dytin vit radhazi për shkak të pandemisë, si dhe ka kufizuar edhe hyrjen e vendësve.
Të veshur me rroba të bardha dhe të pajisur me ombrella për t’u mbrojtur nga dielli përcëllues i verës, 60 mijë qytetarë dhe banorë të Arabisë Saudite po kryejnë pelegrinazhin e përvitshëm, një obligim jetësor për secilin mysliman që është i aftë dhe mund ta përballojë koston e shkuarjes.

1-Të veshur me rroba të bardha dhe të pajisur me ombrella për t’u mbrojtur nga dielli përcëllues i verës, 60 mijë qytetarë dhe banorë të Arabisë Saudite po kryejnë pelegrinazhin e përvitshëm, një obligim jetësor për secilin mysliman që është i aftë dhe mund ta përballojë koston e shkuarjes.

2-Shifra prej 60 mijë pelegrinëve është tejet e vogël, krahasuar me atë prej 2.5 milionëve, e regjistruar në vitin 2019.

3-“E lus Zotin t’i japë fund koronavirusit, që na ka frikësuar shumë dhe e ka vështirësuar shumë situatën”, është shprehur pelegrini palestinez, Hassan Jabari.

4-Në Arabinë Saudite, përkatësisht në Mekë dhe në Medinë, ndodhen vendet më të shenjta të islamit.


Të fundit

Haxhillëk me kufizime edhe 2021

Pelegrinët myslimanë, të vaksinuar kundër COVID-19, janë mbledhur gjatë fundjavës për haxhillëk në Arabinë Saudite, e cila ua ka...

Uji i detit kundër plakjes: Zbuloni benefitet që i ofron lëkurës

Deti është një burim i çmuar, por ju tashmë e dini këtë. Një vend misterioz, i cili ende nuk ka zbuluar të gjitha sekretet...

Vilson Blloshmi, botohet dosja sekrete e Sigurimit të Shtetit kundër poetit të pushkatuar

Në Tiranë, sapo ka dalë nga shtypi një libër me dosjen sekrete të Sigurimit famëkeq të Shtetit kundër poetit të pushkatuar Vilson Blloshmi. Një seri...

 Festa e Kurban Bajramit/ Kreu i KMSH-së: Ky Bajram e gjen Shqipërinë më mirë

Në këtë  ditë të shenjtë për besimtarët myslimanë, kreu i KMSH-së, Bujar Spahiu ka uruar besimtarët. Spahiu theksoi se pas një kohe të vështirë...

Kurti: Propozimi për marrëveshje të paqes u refuzua

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se në takim me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka propozuar një marrëveshje me gjashtë nene, si deklaratë...

Lajme të tjera

Web TV