Rama në tunelin e Skërficës: Do shkurtojë me 3 orë rrugën Tiranë-Sarandë! Balluku: Ja kur do të jetë i aksesueshëm

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama ka ndaluar të inspektojë punimet edhe në tunelin e Skarficës. I shoqëruar edhe nga ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku, kryeministri bëri me dije se tuneli do të shkurtojë rrugën Tiranë-Sarandë me 3 orë. Më tej ai theksoi se ky investim do ndikojë pozitivisht në ekonominë e zonës pasi do të thith investime të mëdha në agroturizëm, blegtori e bujqësi.

“E rëndësishme është që tani jemi në fazën e fundit të mbylljes së gjithë rrjetit të projekteve për Gjriokastër, Tepelenë, Përmet, Ersekë e Korçë. Sezoni i ardhshëm do jetë një platformë komplet tjetër turistike dhe padiskutim e nga pikëpamja ekonomike gjithë kjo ndërhyje masive do të sjellë investime në agroturizëm, blegtori e bujqësi dhe krijon një perspektivë të sigurt të gjithë zonës pa llogarit që qytetet vazhdojnë të rilindin dhe të bëhen të aksesueshëm gjithmonë e më shumë. Përfundimi i kësaj vepre infrastrukturore shkurton me 3 orë rrugën nga Tirana në Sarandë”, tha Rama.

Ndër të tjera ministrja Balluku është optimiste se tuneli do të jetë i aksesueshëm për të gjithë drejtuesit e mjeteve sezonin e ardhshëm turistik. Balluku theksoi se tuneli është i gjatë 1346 metra i gjatë dhe se punimet kanë ecur me ritme të larta e për rrjedhojë javës tjetër përfundon hapja e 35 metrave të fundit.

“Ndodhemi në tunelin e Skerficës, kemi qenë këtu në 10 gushtin e kaluar në ditën kur nisën punimet në kantier. Sot jemi në 50% të punës, për shkak edhe të gjeologjisë së mirë që kemi hasur por edhe të gjithë angazhimit, punimet kanë ecur shumë mirë. Përfundimi i kontratës është 7 gushti i viti 2022, pra për 12 muaj, por unë besoj se loti i 7 i rrugës Kardhiq-Delvinë, do jetë i aksesueshëm nga gjithë drejtuesit e automjeteve. Duhet thënë që gjithë vepra ka 8 lote, loti i 1, 2, 3 kanë përfunduar ndërsa loti i 4 është ai që sapo përshkruam, i 5 dhe i 6 janë diku tek 75-83% i punimeve të përfunduara, loti i 7 është ky që po vizitojmë sot, ndërsa loti i 8 është përforcimi i skarpateve, të gjitha pjesët e sigurisë rrugore. Shpresojmë që vitin tjetër në hapje të sezonit ne ta dorëzojmë për akses të të gjithë drejtuesve të automjeteve. Tuneli është i gjatë 1316 metra, punimet kanë përparuar, jemi në 35 metrat e fundit, nga hyrja veriore është ecur më shumë rreth 800 metra dhe ndërkohë kemi 35 metrat e fundit që parashikojmë t’i mbyllim javën e ardhshme”, tha Balluku.

Lexo edhe :  Basha gozhdon PD-në, të përzgjedhurit e tij marrin drejtimin


Të fundit

“Me vjehrrën mirë shkoni?”, Rama ‘ngacmon’ nusen gjatë vizitës në një bujtinë në Libohovë, ja si i përgjigjet ajo

Kryeministri Edi Rama ka qenë sot në Libohovë, ku ka vizituar një bujtinë, e para që hapet për turistët...

Rama në tunelin e Skërficës: Do shkurtojë me 3 orë rrugën Tiranë-Sarandë! Balluku: Ja kur do të jetë i aksesueshëm

Kryeministri Edi Rama ka ndaluar të inspektojë punimet edhe në tunelin e Skarficës. I shoqëruar edhe nga ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku, kryeministri bëri...

COVID-19/ Shënohen sërish rritje infektimesh në vend, asnjë viktimë në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë raportoi sot 34 raste me COVID-19 të evidentuara në 24 orët e fundit, teksa nuk ka asnjë humbje jete. Ministria e Shëndetësisë...

Manaj tashmë vlen më shumë

Para-sezoni i Barcelonës është i mirë për disa gjëra. Duke e vendosur ekipin së bashku, evidentohen lojtarë që ishin ‘të padukshëm’, të cilëve u jepet...

Kontrolle intensive me dronë, radarë e kamera, policia çon në pranga 10 shoferë në 24 orët e fundit

Drejtim mjeti nën efektin e alkoolit apo në gjendje të dehur, shpejtësi që cenojnë sigurinë e jetës në rrugë, parakalime të gabuara dhe shkelje...

Lajme të tjera

Web TV