Haga lë Thaçin në paraburgim, i refuzohet kërkesa për mbrojtje në liri!

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Gjykata Speciale e Hagës vendosë t’i refuzojë ish-presidentit të Kosovës kërkesën për t’u mbrojtur në liri.

Gjyqtari francez e injoroi garancinë e ofruar nga dy shtete për lirimin nga paraburgimi të ish-kreut të shteti, thonë mediet në Kosovë. Për ta bindur atë, nuk mjaftoi ndërhyrja e avokatit të Thaçit, Gregory Keohe, i cili përveç argumenteve të paraqitur përballë asaj që kishte prezantuar Prokuroria, jepte detaje edhe për garancitë e ofruara për lirimin nga paraburgimi të ish-presidentit.

Tre ditë më parë, mbrojtja e Thaçit kërkoi nga Zyra e Prokurorit të Specializuar (ZPS) që deri më 2 gusht, të dorëzojë një listë paraprake të dëshmitarëve, që synon të thërrasë në sallën e gjyqit për të dëshmuar. Në Dhomën e Specializuar në Hagë më 21 korrik u mbajt seanca e gjashtë statusore ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës: Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi.

Në këtë seancë mbi ecurinë e çështjes, u thirr gjykatësi i procedurës paraprake dhe ajo ka për qëllim organizimin e shkëmbimeve ndërmjet palëve. Prokuroria tregoi aty se çfarë provash disponon. Thaçi, Veseli, Krasniqi dhe Selimi, po mbahen në Hagë nën akuzën e krimeve të luftës dhe krimeve kundër njerëzimit.


Të fundit

Haga lë Thaçin në paraburgim, i refuzohet kërkesa për mbrojtje në liri!

Gjykata Speciale e Hagës vendosë t’i refuzojë ish-presidentit të Kosovës kërkesën për t’u mbrojtur në liri. Gjyqtari francez e injoroi...

Dy adoleshentë trondisin botën e taekundos në Tokio, eleminojnë favoritët

Medalja e Artë e Distria Krasniqit në Tokio ishte lajmi më i madh dhe i pritur për botën mbarëshqiptare, por lajmin kryesor erdhi nga...

Ishte i pirë/ Shqiptari futet në shtëpinë e komshies 80-vjeçare dhe tenton ta përdhunojë

Një ngjarje e rëndë dhe njëkohësisht e pazakontë është regjistruar në Galaci të Greqisë, ku një 61-vjeçar shqiptar ka tentuar të përdhunojë komshien e...

“E ashtuquajtura Kosovë”/ Mediat serbe “plasin” nga inati, ja si e raportojnë fitoren e Krasniqit në xhudo

Xhudistja kosovare Distria Krasniqi ka fituar në finale medaljen e artë në Lojërat Olimpike “Tokio 2020”. Një moment historik për vendin fqinj, i cili e...

“Mos u bëj statistikë”/ Policia arreston 11 shoferët dhe vendos 1804 gjoba: Mos fluturoni për të kapur detin

Policia Rrugore vijon aksion në të gjitha akset në vend, për të vendosur sigurinë rrugore me qëllim minimizimin e aksidenteve. Sot ajo njoftoi se...

Lajme të tjera

Web TV