Euro sërish në pikiatë, arrin në nivelet më të ulëta që nga 2019

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Numri i lartë i turistëve të huaj që kanë hyrë në vend këtë vit, e kryesisht në muajit qershor e korrik kanë sjellë një zhvlerësim të dukshëm të euros në treg. Sot ajo ka arritur në nivelin më të ulët që nga 2019, me 121.8 lekë nga 123.7 leke që po këmbehej në vitin 2020. Për herë të fundit euro ishte 121.85 lekë në 14 janar 2020, ndërsa rezultate poshtë këtij niveli janë regjistruar në vitin 2019.

Luhatjet në këmbimin valutor në këtë periudhë janë të pritshme sipas ekspertëve të fushës për shkak edhe të valutës së lartë që hyn në vend dhe kërkesës së ulët nga qytetarët, ç’ka bën që të krijohet stok e të ulet vlera e këmbimit.

Viti 2020 do të mbahet mend për nivel tepër të lartë të këmbimit të euros, për shkak të mbylljes së kufijve dhe reduktimit të sasisë së valutës në treg.


Të fundit

Euro sërish në pikiatë, arrin në nivelet më të ulëta që nga 2019

Numri i lartë i turistëve të huaj që kanë hyrë në vend këtë vit, e kryesisht në muajit qershor...

Aktori i madh Zef Deda feston ditëlindjen, Juli i bën urimin më të bukur: Je i mirë shumë Babush, të du fort artist!

Aktori i njohur i humorit Zef Deda feston sot ditëlindjen e tij  dhe nuk kishte si të mungonte urimi i të birit. Përmes një...

Shpërthimi në kompaninë e kimikateve në Gjermani, një i vdekur dhe pesë punëtorë të zhdukur

Një shpërthim i madh ka ndodhur në një park industrial në Gjermani, duke lënë  të vdekur një person. Ngjarja ndodhi  gjatë ditës së sotme...

Reshjet e dendura shkaktojnë përmbytje të reja në Gjermani, Itali dhe Austri

Gjermania përsëri është përballur me stuhi dhe reshje të dendura, sidomos në rajonin juglindor të Bavarisë. Ekipet e emergjencës u desh të ndërhynin në...

Lojërat Olimpike/ Renditja e përgjithshme e medaljeve, Kosova lë pas Italinë

Në ditët e katërt të Lojrave Olimpike renditjen për medalje e udhëheq Amerika, që në total ka fituar 22 medalje. 9 ari, 5 argjendi...

Lajme të tjera

Web TV